Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi bliżej nas

Przyjazny, otwarty, komunikatywny, dostępny, aktywny, efektywny i wykształcony – to cechy dobrego dzielnicowego. Nowa forma pracy dzielnicowego ukierunkowana jest w głównej mierze na identyfikację problemów społeczności lokalnych, rozwiązywanie ich i eliminację zagrożeń. W powiecie pabianickim służbę pełni 25 dzielnicowych. Wśród nich są 4 policjantki i 21 policjantów. Mają różny staż i doświadczenie. Najstarszy ma 20 lat służby, najmłodszy 3. Najwięcej bo 14 jest w stopniu młodszego aspiranta.

Charakter wypełnianej misji przez dzielnicowego wskazuje na potrzebę utrzymywania bliskiego kontaktu ze społecznością, w szczególności w obsługiwanym rejonie służbowym, jak również z instytucjami zajmującymi się bezpośrednio i pośrednio bezpieczeństwem oraz porządkiem publicznym.

Dzielnicowi powinni być jak lekarze pierwszego kontaktu – ale nie od nagłych sytuacji, tylko raczej od sytuacji problemowych. Dzielnicowy powinien znać okolicę, w której pełni służbę jak własną kieszeń. Podobnie problemy lokalnej społeczności nie powinny być dla niego żadną tajemnicą. Dzielnicowy musi znać swoich "podopiecznych", rozmawiać z nimi i pomagać w rozwiązywaniu problemów i zapobiegać wszelkim niebezpieczeństwom. Dzielnicowy musi wiedzieć, gdzie w okolicy są miejsca niebezpieczne i na jakie zagrożenia mogą być narażeni okoliczni mieszkańcy. Co więcej lokalny stróż prawa powinien mieć rozeznanie, kto może ewentualne zagrożenia stwarzać. Musi więc znać osoby, które na przykład ze względu na swoją kryminalną przeszłość lub prowadzony tryb życia mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych. Musi też wiedzieć, kto w jego rewirze może być najbardziej narażony na niebezpieczeństwo i zaoferować mu profesjonalną pomoc. W szkołach dzielnicowi prowadzą pogadanki dla uczniów na temat bezpieczeństwa. Podczas spotkań z mieszkańcami przekazują informacje o zagrożeniach oraz udzielają porad i wskazówek jak należy postępować by ich skutecznie unikać. Działalność profilaktyczna realizowana przez dzielnicowych często kierowana jest do najmłodszych odbiorców. Dzielnicowi uczą już w przedszkolach prawidłowych i bezpiecznych zachowań na drodze oraz poruszają aspekty  szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Dzielnicowi pomagają także ofiarom przestępstw i wcielają w życie program zapobiegania przemocy w rodzinie.

Na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach służbę pełni 25 dzielnicowych. Obsługują oni  teren miasta Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego oraz poszczególne gminy powiatu pabianickiego. Ich staż służby jest zróżnicowany: dziesięciu policjantów nie przekroczyło 10 lat służby, czternastu ma staż od 10 – 20 lat, a jeden  ma na swoim koncie ponad 20 lat pracy. Większość stanowią policjanci w korpusie aspirantów, a pięciu to korpus podoficerów.
W celu ułatwienia i usprawnienia kontaktu z lokalną społecznością dzielnicowi pełnią dyżury w Punktach Przyjęć Interesantów, które zlokalizowane są w ich rejonach służbowych. Poprzez aplikację mobilną MOJA KOMENDA zapewniono dostęp do danych dot. rejonów służbowych i dzielnicowych z terenu całego kraju. Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z Androidem i na iOS. Usługa jest bezpłatna. Dzięki tej aplikacji dzielnicowi są zawsze i wszędzie - po prostu na wyciągnięcie ręki.  Informacje dotyczące dzielnicowych i poszczególnych rewirów dzielnicowych uzyskać można bezpośrednio na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach w  zakładce „ Twój dzielnicowy”.

O tym jak ważną rolę pełnią dzielnicowi nie trzeba nikogo przekonywać. Oto tylko niektóre przykłady ich codziennej służby.

Policjanci szukali 80-letniej kobiety, która po wizycie u znajomej nie powróciła do domu. Starszą panią na dworcu kolejowym odnaleźli dzielnicowi.

5 marca 2016 roku po godzinie 21:00 dyżurny otrzymał informację  o niepowrocie do domu 80-letniej pabianiczanki. Z relacji zgłaszającej wynikało, że starsza pani w południe udała się z wizytą do swojej znajomej. Ta około godziny 19:00 odprowadziła schorowaną 80-latkę i zostawiła ją pod klatkę schodową. Starsza pani nie weszła jednak do bloku, tylko oddaliła się od miejsca zamieszkania. Pieszo dotarła na dworzec kolejowy. Tam po ponad godzinnych poszukiwaniach odnaleźli ją dzielnicowi. Kobieta tłumaczyła, że nie mogąc dostać się do mieszkania chciała  pojechać pociągiem do rodziny zamieszkałej w innej miejscowości. Policjanci odwieźli 80-latkę do domu i przekazali pod opiekę rodzinie.

Policjantem jest się 24 godziny na dobę. Dowiedli tego dwaj funkcjonariusze z pabianickiej komendy, którzy w czasie wolnym od służby zatrzymali poszukiwanego 40-latka. Mężczyzna ścigany listami gończymi pracował na jednej z miejscowych stacji benzynowych.

Do tej niecodziennej interwencji doszło 16 grudnia 2016 roku w godzinach wieczornych. Dwaj policjanci w czasie wolnym od służby podjechali na stację benzynową, by zatankować prywatne samochody.  Dzielnicowy podczas płacenia za paliwo rozpoznał w pracowniku stacji mężczyznę poszukiwanego do odbycia kary. O pomoc w zatrzymaniu skazanego poprosił kolegę na co dzień pracującego w ogniwie patrolowym. O podjętej interwencji wobec 40-latka poinformowali dyżurnego. Po dokładnym sprawdzeniu policyjnej bazy danych okazało się, że  mężczyzna od trzech lat poszukiwany był dwoma listami gończymi przez gdański sąd do odbycia kary pozbawienia wolności. Skazany prosto z pracy trafił za więzienne kraty.

 

 

Powrót na górę strony