Podsumowanie pierwszego półrocza 2025 roku na pabianickich drogach
Za nami pierwsza połowa 2025 roku. Nadszedł czas na podsumowanie sytuacji na drogach powiatu pabianickiego. Bezpieczeństwo uczestników ruchu nie jest kwestią przypadku – to efekt codziennych decyzji, przestrzegania przepisów, wzajemnego szacunku, trzeźwości i odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka. Statystyki wyraźnie pokazują, że na drogach nie brakuje ryzykownych zachowań. Poprawa bezpieczeństwa pozostaje jednym z kluczowych priorytetów Policji, jednakże realizacja założeń powinna być w interesie każdego!
Od stycznia do czerwca 2025 roku na drogach powiatu pabianickiego doszło do 671 zdarzeń drogowych. Policjanci interweniowali w związku z 640 kolizjami i 31 wypadkami, w których zginęły 2 osoby, a ranne zostały 33 osoby. Najczęściej do zdarzeń dochodziło w Pabianicach – 346 (17 wypadków, w których rannych zostało 15 osób i 2 osoby zginęły) oraz w Konstantynowie Łódzkim – 108 (4 wypadki, w których ranne zostały 4 osoby). Najmniej zdarzeń odnotowano w mieście Lutomiersk (7 kolizji) i w Dłutowie (15 kolizji).
Najczęstszymi przyczynami wypadków pozostają:
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych,
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.
W pierwszej połowie 2025 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzili 6011 kontroli i zbadali alkomatem 8310 osób. Wynikiem intensywnych działań mundurowych było ujawnienie:
- 79 kierujących na „podwójnym gazie”,
- 21 kierujących na „sądowym zakazie”,
- 46 kierujących bez uprawnień.
W ręce stróżów prawa wpadło 2469 kierujących z „ciężką nogą”. 34 z nich straciło uprawnienia za przekroczenie tzw. „pięćdziesiątki” w terenie zabudowanym.
Dowodem na to, że funkcjonariusze konsekwentnie egzekwują obowiązujące przepisy prawa było ujawnienie:
- 4112 wykroczeń popełnionych przez kierujących samochodami osobowymi,
- 212 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów,
- 177 wykroczeń popełnionych przez motocyklistów,
- 900 wykroczeń popełnionych przez pieszych.
Bezpieczeństwo na drodze zaczyna się od odpowiedzialności każdego uczestnika ruchu. Zasady to nie ograniczenia, a narzędzia, które często ratują życie. Dlatego apelujemy o rozsądek, rozwagę i przestrzeganie obowiązujących przepisów!
podkomisarz Agnieszka Jachimek