Wycinali i kradli drzewa z lasu, wpadli na gorącym uczynku
Współpraca Straży Leśnej i Policji jest kluczowa dla ochrony lasów i egzekwowania prawa na ich terenach. Straż Leśna Nadleśnictwa Kolumna wspierana przez policjantów podejmuje działania mające na celu wyeliminowanie nielegalnych procederów. W ostatnim czasie służby zatrzymały dwie osoby, które wycinały i kradły drzewa w gminie Dłutów. Leśnym złodziejom grozi teraz kara nawet pięciu lat pozbawienia wolności.
30 czerwca 2025 roku strażnicy leśni z Nadleśnictwa Kolumna ujęli dwie osoby wycinające drzewo w lesie. O zdarzeniu natychmiast zaalarmowali pabianicką Policję. Na miejsce niezwłocznie pojechali policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego, którzy zatrzymali kobietę i mężczyznę w wieku 46 lat. Oboje byli nietrzeźwi, mieli ponad promil alkoholu w organizmie.
Stróże prawa w rozmowie z Komendantem Posterunku Straży Leśnej w Kolumnie ustalili, że nie była to jednorazowa wycinka. Proceder trwał od dłuższego czasu. Zamontowane 12 czerwca 2025 roku fotopułapki zarejestrowały siedem kradzieży leśnego drewna o łącznej wartości ponad 5400 złotych. Dzisiaj mieszkańcy gminy Dłutów usłyszeli zarzuty. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczamy kolejnych zatrzymań.
Przypominamy, że nielegalne procedery w lesie to działania sprzeczne z prawem, mogące mieć negatywne skutki dla środowiska, gospodarki, bezpieczeństwa oraz zdrowia ludzi:
- Leżące w lesie drzewo nie może zostać pozyskane bez odpowiedniej zgody wydanej przez zarządcę kompleksu. Dotyczy to zarówno drewna opałowego, jak i komercyjnej kradzieży wartościowych gatunków. Las i każdy jego element jest dobrem społecznym i stanowi majątek Skarbu Państwa lub własność prywatną. Za wycięcie drzewa w lesie bez zezwolenia odpowiemy jak za kradzież mienia, za co w przypadku przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Jeżeli wartość drzewa nie przekracza 800 złotych, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
- Poważnym problemem są również nielegalne wysypiska śmieci. Nie tylko oszpecają krajobraz, ale przede wszystkim prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, nierzadko do śmierci występujących wokół nich drzewostanów. Pozostawianie odpadów budowlanych, domowych czy też przemysłowych w niedozwolonych miejscach jest ścigane i podlega karze grzywny. Zgodnie z art. 154 kodeksu wykroczeń, „(…), kto wyrzuca na nie należący do niego grunt polny kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości(…) podlega karze grzywny do 1.000 złotych”. W przypadkach większej wagi wykorzystany może być również art. 183 Kodeksu Karnego mówiący o tym że: „Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi (…) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Informacje o nielegalnych wysypiskach można przekazywać pracownikom służby leśnej, funkcjonariuszom Policji lub za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, do czego szczególnie zachęcamy.
- Kolejnym haniebnym procederem jest kłusownictwo. Nielegalne polowania stanowią poważne zagrożenie dla równowagi ekosystemu. Zabijanie zwierząt bez wymaganych zezwoleń, używanie pułapek czy nielegalnych narzędzi łowieckich to działania, które nie tylko są nieetyczne, ale również karalne. Zgodnie art. 53 prawa łowieckiego, kłusownictwo jest przestępstwem za które grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do 5 lat, konfiskata narzędzi i pojazdów użytych do kłusownictwa, odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone w środowisku.
- W ostatnich latach poważnym problemem stało się zjawisko nieuprawnionego wjazdu pojazdów silnikowych do lasów. Nielegalna jazda pojazdami terenowymi (quadami, motocyklami typu cross oraz samochodami terenowymi powoduje zniszczenie runa leśnego, gleby i dróg leśnych. Pojazdy silnikowe emitują spalinowe substancje szkodliwe, które negatywnie wpływają na jakość powietrza w lasach. Tego rodzaju środki transportu mogą powodować także zapłon suchych traw czy innych łatwopalnych materiałów w lesie. Problemem nie jest jedynie ingerencja w środowisko naturalne, ale również wytwarzany przy tym hałas, niebezpieczny styl jazdy i zachowanie osób poruszających się nimi. Brak odpowiedniego przygotowania i doświadczenia w prowadzeniu pojazdu w trudnym terenie może prowadzić do groźnych wypadków. Kwestię ruchu pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi oraz motorowerem po lesie reguluje art. 29 ust. 1 ustawy o lasach: „Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.” Z powyżej regulacji wynika, że drogi leśne niedopuszczone do ruchu publicznego nie wymagają oznakowania. Kierowcy znajdujący się w lesie powinni zatem mieć na uwadze, że poruszanie się po drodze leśnej pojazdami wymienionymi w art. 29 ust. 1 ustawy o lasach może być zakazane niezależnie od tego czy w danym miejscu znajduje się szlaban, oznaczenie znakiem B-1 (zakaz ruchu) czy też nie. Brak oznakowania nie stanowi bowiem, iż droga jest dostępna do ruchu pojazdów. Ponadto, zgodnie z art. 161 Kodeksu wykroczeń, jeśli osoba jest do tego nieuprawniona albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny. Strażnicy leśni, na podstawie art. 129c ustawy prawo o ruchu drogowym, posiadają uprawienie do kontroli ruchu drogowego na terenie lasu podobnie jak Policja, tzn. mogą zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. W przypadku, gdy kierowca zachował się niezgodnie z przepisami oraz znakami drogowymi, strażnik leśny nie tylko może pouczyć go co do poruszania się po drogach leśnych, ale również obciążyć mandatem w wysokości do 500 zł.
- Zabrania się również nielegalnego pozyskiwania runa leśnego. Zbieranie grzybów, jagód, mchu lub ziół w ilościach przemysłowych bez zezwoleń jest karalne i wiąże się często z niszczeniem środowiska i kradzieżą zasobów. Dlatego przypominamy, że runo leśne można pozyskiwać wyłącznie ręcznie i tylko na własne potrzeby. Mechaniczne zbieranie roślin, szczególnie na dużą skalę, jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi.
- W okresie letnim szczególnego znaczenia nabiera również problematyka bezpiecznego wypoczynku w lesie. Dlatego przypominamy, że biwakowanie może odbywać się w miejscach do tego celu wyznaczonych za zgodą właściwego nadleśniczego. W lesie i w odległości od niego mniejszej niż 100 m zabronione jest używanie otwartego ognia poza miejscami do tego celu wyznaczonymi przez właściciela lub zarządcę lasu. Niestosowanie się do obowiązujących przepisów jest zagrożone karą grzywny.
Dbanie o środowisko naturalne to obowiązek każdego z nas!
podkomisarz Agnieszka Jachimek