Informacje

Kolejna debata z seniorami w trosce o ich bezpieczeństwo

Policjanci z pabianickiej komendy zorganizowali debatę ewaluacyjną z udziałem seniorów. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych omówiono zagadnienia związane z oszustwami „pod legendą”, a także przypomniano o działaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda. W imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach inspektora Jarosława Tokarskiego spotkaniu przewodniczył jego Zastępca – młodszy inspektor Sławomir Kłos.

7 października 2024 roku policjanci zorganizowali debatę społeczną z udziałem członków Klubu Seniora „Złota Jesień”. Przedsięwzięcie rozpoczęło się o godzinie 13.00 w Spółdzielczym Domu Kultury na ulicy Orlej w Pabianicach. Przybyłych gości przywitał młodszy inspektor Sławomir Kłos Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach. W spotkaniu wzięli udział dzielnicowi oraz przedstawiciel Straży Miejskiej w Pabianicach. Poprowadziła je młodszy aspirant Marta Bączyk.

Na wstępie policjantka przypomniała o działaniu aplikacji Moja Komenda i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsza z nich zapewnia bezpośredni dostęp do portali internetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policji, jak i mediów społecznościowych. Korzystając z niej można odnaleźć najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy, uzyskać pełne dane teleadresowe i połączyć się z nim jednym kliknięciem, jak też wysłać wiadomość e-mail. Wystarczy wprowadzić miejscowość, nazwę ulicy i numer posesji, a aplikacja wyszuka dzielnicowego, który dba o dany rejon. Dzielnicowych można wyszukiwać także po ich imionach i nazwiskach. Informacje zawarte w aplikacji są stale udoskonalane i aktualizowane. Z kolei Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja, dzięki której przy pomocy komputera lub telefonu, można w prosty i anonimowy sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Zgłoszenia naniesione na mapę trafiają do policjantów, którzy bezpośrednio zajmują się rozwiązaniem wskazanego problemu. Każde zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji, ale w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja służb ratowniczych, bezwzględnie należy skorzystać numeru alarmowego 112.

W kolejnej części debaty profilaktyk pabianickiej komendy Policji omówiła mechanizmy działania sprawców wyłudzających pieniądze metodą na tzw.: wnuczka, urzędnika, inkasenta i akwizytora. Policjantka wskazała na co uważać w kontaktach z osobami próbującymi nieuczciwie zachęcić nas do podpisywania różnego rodzaju umów np. w trakcie różnych pokazów, czy w miejscu zamieszkania. Seniorzy mogli również poznać dzielnicowych – policjantów pierwszego kontaktu, obsługujących teren miasta. Podczas debaty mundurowi odpowiadali na pytania zadawane przez słuchaczy, wyjaśniali niezrozumiałe dla nich kwestie. Funkcjonariusze wysłuchali także wielu propozycji, uwag oraz oczekiwań w zakresie działalności Policji, które z pewnością zaowocują poprawą bezpieczeństwa mieszkańców Pabianic.
podkomisarz Agnieszka Jachimek

 

  • Policjanta prowadząca spotkanie stoi z mikrofonem, jest skierowana w kierunku słuchaczy, w pierwszym rzędzie widać Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach oraz strażnika miejskiego. Dalej siedzą seniorzy.
  • Policjanta prowadząca spotkanie stoi z mikrofonem, jest skierowana w kierunku słuchaczy, w pierwszym rzędzie widać Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach oraz strażnika miejskiego. Dalej siedzą seniorzy.
  • Zgromadzeni na sali słuchacze oglądający prezentację multimedialną.
Powrót na górę strony