Tak kończy się jazda po alkoholu…
Mimo, że policjanci stale apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów prawa, nie brakuje kierowców jeżdżących na „podwójnym gazie”. Ich brak wyobraźni i lekkomyślność prowadzą do niebezpiecznych sytuacji na drogach. Każdy z nich jest potencjalnym sprawcą ludzkiego nieszczęścia! Nie powtórz ich błędu. Za kierownicę wsiadaj trzeźwy!
30 grudnia 2024 roku o godzinie 10.00 przy MOP Sięganów Północ policjantki z pabianickiej drogówki zatrzymały do kontroli citroena. Za jego kierownicą siedział 35-latek. Mężczyzna przewoził 46-letnią kobietę i 16-letniego chłopca. Funkcjonariuszki podczas wykonywania czynności wyczuły od kierującego alkohol. Badanie alkomatem wykazało 0,4 promila alkoholu w jego organizmie. Na domiar złego mężczyzna miał przy sobie „fifkę”. Posiadanie tego gadżetu oraz przekrwione oczy 35-latka skłoniły interweniujące policjantki do wykonania narkotestu. Jego wynik również był pozytywny. Mieszkaniec gminy Wieniawa został zatrzymany. Stracił już prawo jazdy, a za popełnione przestępstwo odpowie wkrótce przed sądem.
O godzinie 14.10 policjanci z wydziału ruchu drogowego pojechali na Węzeł Pabianice Północ drogi ekspresowej S14 w kierunku Łodzi, gdzie doszło do zdarzenia drogowego. Na miejscu okazało się, że opel uderzył w barierki. Kierujący osobówką jadąc w kierunku Łodzi stracił panowanie nad pojazdem, w efekcie czego doprowadził do wypadku drogowego. Funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości mezczyzny. Miał 1,6 promila alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że nie posiadał uprawnień, a auto nie miało aktualnych badań technicznych. Na domiar złego samochodem nie podróżował sam. Jechała z nim równie pijana 24-latka oraz 36-letni mężczyzna, który ze względu na poniesione obrażenia musiał zostać hospitalizowany. 32-letni mieszkaniec Sieradza za popełnione przestępstwa odpowie niebawem przed sądem.
O godzinie 16.50 policjanci z konstantynowskiego komisariatu pojechali na ulicę Łódzką, gdzie doszło do kolizji dwóch pojazdów. Na miejscu okazało się, że 62-letni kierujący pojazdem marki Daimler Chrysler jadąc ulicą Łódzką wjechał w tył poprzedzającej go mazdy. Konstantynowianin miał w organizmie 1,3 promila alkoholu, a kierowany przez niego samochód nie posiadał aktualnych badań technicznych. Na szczęście 44-letnia kobieta siedząca za kierownicą mazdy nie doznała żadnych obrażeń. W wyniku zdarzenia nie ucierpiał również 6-letni syn sprawcy kolizji. Nieodpowiedzialny kierujący za swoje lekkomyślne zachowanie będzie się tłumaczył przed sądem.
O godzinie 17.15 dyżurny pabianickiej Policji skierował funkcjonariuszy na skrzyżowanie ulic Reymonta i Partyzanckiej. Z treści zgłoszenia wynikało, że miało tam dojść do kolizji dwóch pojazdów. 60-letni kierujący renault jadąc ulicą Partyzancką w kierunku Ksawerowa, zatrzymał się na skrzyżowaniu, aby ustąpić pierwszeństwa kobiecie przechodzącej przez oznakowane przejście dla pieszych. Wówczas poczuł uderzenie w tył pojazdu. Sprawcą kolizji okazał się 60-latek jadący smartem. Mieszkaniec gminy Dobroń został zbadany przez policjantów alkomatem. Mężczyzna miał w organizmie 0,6 promila alkoholu. Na domiar złego jego pojazd nie posiadał aktualnych badań technicznych. 60-letni sprawca zdarzenia nie uniknie odpowiedzialności za popełnione czyny. O jego losie również zdecyduje sąd.
Powyższe sytuacje pokazują, że w dalszym ciągu mamy do czynienia z licznymi nadużyciami ze strony kierujących. Przypominamy: na drodze nie jesteście sami! Spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na Wasze umiejętności prowadzenia samochodu – obniża koncentrację, powoduje problemy z oceną odległości i oszacowaniem ryzyka. Każdy nietrzeźwy kierowca na drodze to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia!
Jazda w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) niesie za sobą również konsekwencje prawne do których zaliczyć należy:
• grzywnę wymierzoną w stawkach dziennych uzależnioną od dochodu lub karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do 3 lat (jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
• zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
• świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
• jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Apelujemy także do świadków:
• Nie pozwól nietrzeźwej osobie wsiąść do samochodu i odjechać,
• Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą,
• Niezwłocznie powiadom Policję, jeśli zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu.
podkomisarz Agnieszka Jachimek