Rowerem bezpiecznie do celu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu czy motocyklista. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach i obowiązkach o jakich należy pamiętać podczas rowerowych przejażdżek, aby po mile spędzonym czasie bezpiecznie wrócić do domu.
Rowerzysta na drodze podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego musi przestrzegać obowiązujące przepisy, stosować się do znaków i sygnałów drogowych oraz poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem. W przeciwnym razie może być ukarany mandatem lub karą grzywny. Zatem w celu bezpiecznego poruszania się po drodze warto zapoznać się z przepisami zawartymi w kodeksie drogowym.
Bezpieczeństwo jazdy rowerem zależy też od sprawności jednośladu, którym się poruszamy. Sprawny rower powinien posiadać minimum jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy, który posiada nieprzeraźliwy dźwięk. Z przodu roweru powinno znajdować się światło pozycyjne o barwie białej lub żółtej. Natomiast z tyłu każdy rower powinien być wyposażony w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne również czerwone, które może być migające. Co prawda kask na głowie i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, niemniej powinien je posiadać każdy świadomy rowerzysta, chcący bezpiecznie poruszać się po drodze.
Korzystanie przez rowerzystę z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone w wyjątkowych sytuacjach, gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła.
Przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która ukończyła 17 lat. Ponadto dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczna jazdę. Ponadto dopuszcza się przewóz dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.
Kierującemu rowerem zabrania się:
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego);
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
- czepiania się innych pojazdów
Przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, troska o dobrą widoczność, ostrożność oraz ograniczone zaufanie do kierowców i pieszych – to najważniejsze elementy, które sprawią, że jazda rowerem będzie bezpieczna.