Młodzież przeciw cyberprzemocy
Profilaktyka przez młodzież - dla młodzieży. Taki cel przyświecał między innymi projektowi edukacyjnemu poświęconemu przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych. W projekcie uczestniczyli pedagodzy oraz uczniowie klasy II gimnazjalnej pabianickiej ,,16“. Do udziału w tym profilaktycznym przedsięwzięciu zaproszony był aspirant sztabowy Rafał Dzwonnik z pabianickiej policji.
Przemoc rówieśnicza z użyciem mediów elektronicznych stała się w ostatnich latach poważną kwestią społeczną. Wyniki badań pokazują, że przemocy w sieci doświadcza ponad połowa dzieci w Polsce. Specyfika internetu i telefonów komórkowych powoduje, że nawet pozornie błahe akty cyberprzemocy stanowią dla ich ofiar poważny problem, z którym często nie potrafią sobie poradzić. Problem cyberprzemocy w oczywisty sposób dotyczy szkół. W klasie, szatni, czy na boisku szkolnym dochodzi do aktów przemocy z użyciem telefonów komórkowych lub internetu. Coraz częściej też „tradycyjne” konflikty rówieśnicze ze szkoły przenoszą się do sieci.
Projekt edykacyjny z zakresu cyberprzemocy był prowadzony przez pedagogów szkolnych Magdalenę Pinterę-Wall oraz Milenę Skrobek. Prezentację dotyczącą cyberprzemocy zaprezentowali uczniowie klasy II gimnazjlanej - Patrycja Rzepkowaka i Gabriel Jackowski. Gimnazjaliści do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosili kierownika Zespołu ds. Nieletnich i Patologii asp. szt. Rafała Dzwonnika, który przedstawił gimnazjalistom aspekty prawne czynów karalnych dotyczących cybeprzemocy. Omówił prezentację z perspektywy swojej pracy zawodowej. Wskazywał na najczęściej popełniane przez młodzież wykroczenia i przestępstwa w tym zakresie. Ponadto odpowiadał na zadane pytania i wyjaśniał problematyczne kwestie.