Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja bez barier

Czym jest niepełnosprawność? Czy można ją zrozumieć? Jaka jest sytuacja osób z niepełnosprawnością? By zbliżyć się i zrozumieć lepiej codzienność osoby niepełnosprawnej, pabianiccy policjanci wzięli udział w niecodziennych warsztatach z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Niepełnosprawność - to słowo o zróżnicowanej zawartości merytorycznej oraz o dużym ładunku emocji. Zwykle kojarzy się z brakiem, upośledzeniem, bólem, dysfunkcją, ograniczeniami. Jak wpływa na odbieranie i rozumienie otoczenia, na codzienne funkcjonowanie, relacje z innymi, samoocenę. Czym właściwie jest niepełnosprawność? I czy można ją zrozumieć? O tym mogli się dowiedzieć dzielnicowi podczas niecodziennych warsztatów z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pabianicach. Jak podkreślała kierownik WTZ Agnieszka Jaksa, by zrozumieć osoby dotknięte niepełnosprawnością, warto zacząć od samego siebie. Zastanowić się przez chwilę, na czym polega nasze bycie tu i teraz. - Za chwilę zobaczycie inny świat. Świat osób niepełnosprawnych. Wasz świat jest inny. Macie rodziny, jesteście spełnieni, sami decydujecie o sobie. Oni nie mogą mieć w życiu wielu rzeczy. Ich problemy są odmienne do waszych problemów. Ale ten, kto wchodzi w ich świat, zaczyna doceniać to co ma, co osiągnął w życiu – mówiła do policjantów Agnieszka Jaksa.

Specyfikę osób z niepełnosprawnością intelektualną, codzienną pracę z nimi oraz walkę ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją przybliżyła psycholog terapii zajęciowej Izabela Maksalon-Hanczka. Jako doświadczony praktyk pomogła zrozumieć mundurowym niektóre trudne zachowania niepełnosprawnych oraz podpowiedziała jak z nimi radzić. Szczególna empatia, zrozumienie i kompetencje zawodowe powinny być kluczowe w przypadku wykonywania czynności służbowych wobec osób z niepełnosprawnością.

Warsztaty były także doskonałą okazją do poznanie z bliska podopiecznych WTZ, ich pasji, marzeń i codziennych zajęć. Policjanci byli pod wrażeniem przepięknych, własnoręcznie wykonywanych prac w różnych tematycznych pracowniach. Były wspólne rozmowy, zabawy, ćwiczenia i oczywiście pozytywna energia. Spotkanie zakończyła ,,iskierka”. Policjanci wraz z podopiecznymi złapali się za ręce. Jeden z funkcjonariuszy wysłał iskierkę, czyli mocniejszy uścisk dłoni mówiąc ,,Puszczam iskrę prosto w krąg, niech powróci do mych rąk". Impuls przechodził dalej, do kolejnej osoby, aż wrócił do prowadzącego. Iskierka miała uświadomić, że wszyscy jesteśmy tacy sami, a najważniejszy jest człowiek. Na pamiątkę podopieczni WTZ podarowali policjantom własnoręcznie wykonane aniołki.

 

Powrót na górę strony