Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dlaczego nie jest tak, jak powinno być…? Debata z przedstawicielami placówek oświatowych

Dlaczego w szkole nie jest tak, jak powinno być? Na to i inne pytania próbowano znaleźć odpowiedź podczas debaty poświęconej analizie zagrożeń w środowisku szkolnym oraz podejmowanych w tym zakresie działań profilaktycznych. Spotkanie to związane było z podpisanym porozumieniem pomiędzy Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi insp. Andrzejem Łapińskim, a Łódzkim Kuratorem Oświaty Grzegorzem Wierzchowskim.

6 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Nr 3 w Pabianicach odbyła się debata poświęcona analizie zagrożeń w środowisku szkolnym oraz podejmowanych w tym zakresie działań profilaktycznych. Jej gospodarzami byli Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach mł. insp. Tomasz Jarmakowski oraz wizytator Łódzkiego Kuratorium Oświaty Anna Małagocka-Szor.  

W debacie uczestniczyli policjanci zajmujący się na co dzień problematyką nieletnich, dzielnicowi, funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego, a także dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy ze szkół powiatu pabianickiego oraz przedstawiciele wielu instytucji współpracujących z pabianicką policją, w tym między innymi Straży Miejskiej, Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej czy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pabianicach. Obecna była także Iwona Lepa, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Konstantynowie Łódzkim.  
Głównym celem tego spotkania było zdiagnozowanie zagrożeń w środowisku szkolnym oraz określenie potrzeb w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki społecznej, jak również zacieśnienia współpracy pomiędzy szkołą, a policją. Mundurowi wraz z gronem pedagogicznym szukali odpowiedzi na pytanie: Dlaczego w szkole nie jest tak, jak powinno być? Jedną z odpowiedzi na to pytanie było wystąpienie psychologa z konstantynowskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Pani Iwona Lepa wskazała, iż w jej ocenie podstawowym czynnikiem wpływającym na zagrożenie poczucia bezpieczeństwa u dzieci jest obniżająca się jakość kontaktów z bliskimi. - Za każdym złym zachowaniem dziecka, kryje się jakaś niezaspokojona potrzeba psychiczna. A jedną z fundamentalnych potrzeb, by człowiek mógł się prawidłowo rozwijać, to potrzeba bezpieczeństwa – mówiła. Jeśli tego nie ma, pojawia się lęk, niepokój, brak zrozumienia, złe emocje, agresja, problemy w szkole. Wskazała, że dobre relacje z rodzicami, zrozumienie, dotyk, przytulanie wpływają na poczucie bezpieczeństwa u dzieci. 

Głos zabrała również wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi Anna Małagocka-Szor, która na bazie prezentacji multimedialnej zaprezentowała między innymi wyniki ubiegłorocznej ewaluacji zewnętrznej w szkołach województwa łódzkiego oraz wskazała obszary i możliwości wsparcia szkół i placówek w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. W systemie edukacji podkreślała nieocenioną rolę i pomoc samych rodziców.

W debacie swoje wystąpienia mieli także przedstawiciele pabianickiej policji. Kierownik Zespołu ds. Nieletnich wskazał, iż na przełomie trzech ostatnich lat nastąpił spadek wszczętych postępowań wobec nieletnich. - Cieszy nas wyraźny spadek popełnianych czynów bo mamy nadzieję, że wynika on z prowadzonych przez nas w szerokim zakresie działań profilaktycznych. Jednocześnie mamy świadomość, że wiele spraw szkoły starają się rozstrzygnąć we własnym zakresie – mówił asp. szt. Rafał Dzwonnik. Przypomniał również, iż zgodnie z Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich, szkoła i placówki oświatowe poprzez osobę dyrektora są zobligowane do zawiadomienia policji i sądu rodzinnego o popełnieniu przez nieletniego czynu karalnego, o którym dowiedziały się w związku ze swoją działalnością. Ponadto spoczywa na nich obowiązek podjęcia niezbędnych czynności, aby nie dopuścić do zatarcia śladów oraz zabezpieczyć dowody.

Natomiast profilaktyk społeczny mł. asp. Aleksandra Białkowska na bazie prezentacji multimedialnej omówiła obszary współpracy pabianickiej policji oraz szkół i placówek w zakresie działań profilaktycznych. Przedstawiła również wyniki ankiety badającej potrzeby profilaktyki w środowisku szkolnym, która przeprowadzona została zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli w wybranych czternastu szkołach powiatu pabianickiego. Z jej analizy wynika, że ponad 80% uczniów klas VI-VII spotyka się z problemem agresji słownej i fizycznej w środowisku szkolnym. W czasie roku szkolnego spotykają się również z takimi problemami jak nadmierne korzystanie z urządzeń z dostępem do internetu, niszczenie mienia, palenie papierosów, wykluczenie z grupy rówieśniczej. Inaczej sytuacja przedstawia się wśród uczniów klas IV-V. W tej kategorii wiekowej tylko 18 % uczniów wskazuje agresję słowną jako problem w swoim  otoczeniu, a 27% agresję fizyczną. Natomiast wśród gimnazjalistów kształtuje się to odpowiednio na poziomie 44 i 24%. Problem agresji w szkole zauważany jest również przez nauczycieli. Stąd też bardzo ważna jest współpraca pomiędzy szkołą, policją i wieloma instytucjami działającymi w obszarze szeroko pojętej profilaktyki społecznej.

Ważnym aspektem związanym z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży jest także bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Sierż. szt. Michał Łyszkowski z Wydziału Ruchu Drogowego przedstawił statystykę zdarzeń drogowych w powiecie pabianickim. - Zgodnie z dewizą, iż bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, bardzo nam zależy na obniżeniu ilości wypadków drogowych oraz ofiar w naszym powiecie i aby w rejonach szkół było bezpiecznie– mówił policjant ruchu drogowego. Wskazał, że do największej liczby zdarzeń drogowych dochodzi w Pabianicach na drodze wojewódzkiej nr 485 czyli ul. św. Jana, ul. Kilińskiego w kierunku Bełchatowa, jak również na ciągu ulic: Grota Roweckiego, Nawrockiego, Orla, Wileńska, Wiejska, a także ul. Zamkowej. W Konstantynowie Łódzkim jest to droga W-710. Przy kilku tych drogach znajdują się szkoły. Dlatego ważna jest wymiana informacji i współpraca pomiędzy szkołą, policją i zarządcą drogi, by w okolicach placówek oświatowych było bezpiecznie.

Podczas debaty wskazano na rolę dzielnicowego w obszarze profilaktyki społecznej. Założenia programu ,,Dzielnicowy bliżej nas” przybliżyła uczestnikom debaty sierż. szt. Justyna Józwik. Dzielnicowa zachęcała do codziennej współpracy i wymiany informacji w zakresie poprawy bezpieczeństwa, korzystania z aplikacji Moja Komenda oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsze narzędzia ułatwia szybki kontakt z dzielnicowym, a dzięki  mapie zagrożeń każdy mieszkaniec ma realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy. – Jesteśmy do Państwa dyspozycji, by wspierać szkoły w działaniach profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży  – podkreślała dzielnicowa. Uczestnicy debaty mogli również obejrzeć spot „Zostań jednym z nas” promujący służbę w Policji.

W czasie spotkania nie zabrakło również miejsca na żywą dyskusję. Zarówno mundurowi, jak i grono pedagogiczne przekazywali swoje sugestie i spostrzeżenia dotyczące zagrożeń w środowisku szkolnym oraz podejmowanej współpracy pomiędzy swoimi instytucjami w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki. Wskazywali na trójpodmiotowość oddziaływań wychowawczych na linii uczeń-szkoła-dom rodzinny oraz ogromnej i nieocenionej roli rodziców w tym procesie.

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach mł. insp. Tomasz Jarmakowski zamykając debatę podkreślał, że o bezpieczeństwie możemy mówić w wielu płaszczyznach i aspektach: na drodze, w miejscu zamieszkania, czy w szkołach jest priorytetem dla policjantów i my wszyscy mamy na nie wpływ. Dlatego tak ważne jest zacieśnianie współpracy międzyinstytucjonalnej w tej tematyce.

 

 

Powrót na górę strony