Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pabianiccy policjanci pamiętali o Żołnierzach Wyklętych

1 marca, w Pabianicach, tak jak w innych miastach w kraju odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym szczególnym dniu, pabianiccy policjanci oddali hołd żołnierzom drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Pod pomnikiem Kwaterą Konspiracyjnego Przysposobienia Wojskowego 1944-1956 zapalili znicze.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Kwaterą Konspiracyjnego Przysposobienia Wojskowego 1944-1956 na cmentarzu komunalnym w Pabianicach z udziałem prezydenta miasta Grzegorza Mackiewicza, delegacji rad miasta i powiatu na czele z przewodniczącymi Andrzejem Żeligowskim oraz Florianem Wlaźlakiem, członka zarządu powiatu pabianickiego Ireny Grendy, radnych miejskich. Senatora Macieja Łuczka reprezentowała dyrektor biura Małgorzata Grzesiak-Cieślak. Obecni byli przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej, pabianickiej Solidarności, kombatanci, młodzież oraz mieszkańcy Pabianic. W uroczystości uczestniczył także Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus.

Przypomnijmy, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. W preambule ustawy możemy przeczytać ,, W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…”.

1 marca to niezwykły dzień, w którym należy przybliżać wszystkim, zwłaszcza młodym ludziom walkę o wolną, suwerenną Polskę. Historię tamtych wydarzeń przybliżył Jan Berner, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koło w Pabianicach.

Pod Kwaterą Konspiracyjnego Przysposobienia Wojskowego delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus wraz z kom. Joanną Szczęsną zapalili znicze przepasane biało – czerwonymi barwami narodowymi i oddali hołd bohaterom tamtych lat. Chwilą ciszy uczczono pamięć poległych za wolność ojczyzny. Honorową wartę przed pomnikiem pełnili pabianiccy harcerze.

 

 

Powrót na górę strony