Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze, bądź bezpieczny w domu i na drodze

26 lutego 2018 roku pabianiccy policjanci spotkali się ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku na debacie poświęconej bezpieczeństwu w miejscu zamieszkania, w miejscu publicznym oraz w ruchu drogowym. Spotkaniu przewodniczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach nadkom. Mariusz Siejka.

Lutowa debata jest kontynuacją  cyklicznych spotkań Policji ze społeczeństwem, na których omawiane są bieżące zagadnienia dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa. Tym razem policjanci spotkali się w Miejskim Ośrodku Kultury ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku. Spotkaniu przewodniczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach kom. Mariusz Siejka. Obecni byli również dzielnicowi, naczelnik Wydziału Prewencji podisnp. Paweł Pawicki, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Adam Kuliński oraz profilaktyk społeczny mł. asp. Aleksandra Białkowska.

Na wstępie komendant powitał zebranych na sali słuchaczy, po czym swoje wystąpienie poświęcił bezpieczeństwu w miejscu zamieszkania oraz w otwartych przestrzeniach, uczulając mieszkańców na przestępstwa dokonywane na osobach w podeszłym wieku bądź mieszkających samotnie. Metody działania oszustów na tzw. ,,wnuczka”, pracowników różnych instytucji ulegają modyfikacji, dlatego też mając uzasadnione podejrzenie, że możemy stać się ofiarą przestępstwa, należy zawiadomić Policję. Zastępca komendanta oraz profilaktyk społeczny wielokrotnie podkreślali znaczenie i korzyści płynące z tzw. pomocy sąsiedzkiej. Zwracanie uwagi na mieszkanie sąsiada podczas jego nieobecności, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami co do osób obcych kręcących się wokół bloku, czy informowanie odpowiednich służb o potencjalnych zagrożeniach przyczynia się niewątpliwie do podniesienia poziomu bezpieczeństwa lokalnej społeczności.  W swoich wystąpieniach przedstawiciele Policji wskazywali na znaczenie  prewencji kryminalnej, mającej pokazać mieszkańcom, w jaki sposób sami mają wpływ na zapobieganie  przestępczości i jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępstwa. Podając konkretne przykłady zaistniałych na terenie Pabianic oszustw prosili mieszkańców o zachowanie  rozwagi i roztropności, które  pozwolą na uniknięcie stania się ofiarą. 

Bardzo ważnym elementem w procesie zapewnienia bezpieczeństwa są dzielnicowi. Dlatego też naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Paweł Pawicki omówił założenia programu ,,Dzielnicowy bliżej nas”, a także aplikacji umożliwiającej szybki kontakt z właściwym dzielnicowym Moja Komenda oraz działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. – Dzielnicowy powinien być wśród ludzi, służyć swoją wiedzą, kompetencjami, życzliwością i pomocą. Powinien znać oczekiwania społeczeństwa – mówił podinsp. Paweł Pawicki. Mieszkańcy mogli poznać będących na sali dzielnicowych: mł. asp. Piotra Dzwonnika, mł. asp. Zbigniewa Góreckiego, st. sierż. Magdalenę Sakturę, st.asp. Wojciecha Ćwikłę, mł.asp. Karola Kasperka i podzielić się z nimi spostrzeżeniami i uwagami związanymi z bezpieczeństwem w ich rejonie zamieszkania.

Podczas debaty przypomniano również seniorom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Adam Kuliński w swoim wystąpieniu nawiązał do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa z uwagi na fakt, iż najwięcej zgłoszeń dotyczy ruchu drogowego, w tym niewłaściwego parkowania. Wskazał również  najczęstsze przyczyny zdarzeń z udziałem pieszych. Paradoksalnie do największej ilości potrąceń w powiecie pabianickim dochodzi na oznakowanych przejściach dla pieszych. Dla zobrazowania tej problematyki seniorzy obejrzeli film poświęcony stwarzaniu przez kierujących zagrożenia dla pieszych znajdujących się na pasach. Stąd też naczelnik drogówki apelował do seniorów o zachowanie szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię. - Nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy głównie od nas samych. Wszystkich użytkowników dróg obowiązuje ten sam kodeks drogowy, zasada ograniczonego zaufania i ostrożności. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą mogą ustrzec nas przed kalectwem lub utratą życia – mówił podkom. Adam Kuliński.

Uczestnicy debaty wypełnili także anonimową ankietę, której wyniki zostaną wykorzystane do planowania działań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie miasta oraz racjonalnej dyslokacji patroli mundurowych w miejscach wskazanych przez mieszkańców jako niebezpiecznych.

Zastępca komendanta zamykając debatę zachęcał seniorów do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także bezpośredniego kontaktu z dzielnicowymi. Życzył również słuchaczom Uniwersytetu III Wieku, by w miejscu swojego miejsca zamieszkania czuli się bezpiecznie.

 

Powrót na górę strony