Bezpieczniejsze Pabianice
Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus i Prezydent Miasta Pabianic Grzegorz Mackiewicz podpisali porozumienie o służbach ponadnormatywnych, w ramach którego o bezpieczeństwo mieszkańców zadba więcej patroli policyjnych. Jest to pierwsze tego typu porozumienie podpisane z lokalnymi władzami samorządowymi.
23 lutego 2018 roku w Urzędzie Miejskim w Pabianicach odbyło się uroczyste spotkanie, na którym szef pabianickiej policji insp. Cezary Petrus i prezydent miasta Grzegorz Mackiewicz podpisali porozumienie o służbach ponadnormatywnych. Przy podpisaniu dokumentu obecni byli również dzielnicowi, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji nadkom. Sławomir Kłos oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Adam Kuliński.
- Pabianiccy policjanci w skali roku obsługują blisko 17 tys. interwencji. Jest to ogromna liczba, która pochłania znaczną ilość czasu służbowego policjantów. Z badań opinii publicznej wynika, że jedną z podstawowych kwestii oczekiwań społecznych jest szybkie przybycie policji po wezwaniu na miejsce zdarzenia oraz skuteczność zatrzymywania przestępców. Jednocześnie należy wskazać, iż dla społeczeństwa również pozostaje bardzo ważna obecność patrolu w okolicy miejsca zamieszkania – mówił podczas spotkania insp. Cezary Petrus.
Stąd też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym komendant powiatowy policji zwrócił się z wnioskiem do radnych miejskich o wyasygnowanie środków samorządowych na sfinansowanie służb ponadnormatywnych. W dniu 22 lutego 2018 roku radni miejscy na sesji jednogłośnie opowiedzieli się za przekazaniem środków na tego typu cel. Umowa opiewająca na kwotę 30.600 złotych będzie obowiązywać już od 1 marca br.
- Jestem przekonany, że przy tak dobrze rozwijającej się współpracy naszego samorządu z pabianicką policją ta kwota zostanie odpowiednio spożytkowana dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców, że te służby patrolowe ponadnormatywne będą kierowane przede wszystkim w te rejony miasta, które wymagają szczególnego wsparcia – mówił Grzegorz Mackiewicz. Prezydent zwrócił się również do będących na sali dzielnicowych. - Liczę, że to właśnie pabianiccy policjanci będą uczestniczyć w patrolach łączonych ze strażą miejską, bo to wy najlepiej znacie swój rewir i będziecie mogli najlepiej i najskuteczniej interweniować w przypadkach zagrożenia – dodał.
W ten sposób policjanci oraz władze samorządowe Pabianic realizują oczekiwania społeczne wyrażone nie tylko w formie badań, ale również przekazywane w sposób anonimowy poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, w trakcie rozmów z terenowymi dzielnicowymi oraz innymi policjantami. Wszelkiego rodzaju uwagi, wnioski, prośby mieszkańców będą analizowane pod kątem dyslokacji służb ponadnormatywnych na terenie Pabianic. Służby te w podstawowym zamyśle mają być ukierunkowane nie na represję, ale na niesienie pomocy, co w sposób bezpośredni przełoży się na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.
– Naszym wspólnym celem, zarówno policji jak i władz miasta jest wzrost poczucia bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa – podkreślał podczas podpisywania porozumienia komendant policji insp. Cezary Petrus.