Zwyczajni - niezwyczajnie
W dniu 11 lipca 2017 r. w Urzędzie Miejskim Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus wraz z Prezydentem Pabianic Grzegorzem Mackiewiczem i wicestarostą Pabianic Robertem Jakubowskim oraz z przybyłymi gośćmi: członkiem zarządu starostwa powiatowego Panią Ireną Grendą, przew. Rady Miejskiej w Pabianicach Panem Andrzejem Żeligowskim, radną Rady Miejskiej w Pabianicach Panią Joanną Kupś oraz pabianickimi policjantami - podziękowali pięciu mieszkańcom za obywatelską postawę.
Czworo z nich między innymi Elżbieta Zięba, Jacek Barasiński (sekretarz powiatu pabianickiego) oraz Piotr Górny (radny gminy Dobroń) pomogło zatrzymać nietrzeźwych kierujących. Ponadto została wyróżniona mieszkanka Pabianic za pomoc w przyczynieniu się do zatrzymania sprawcy uszkodzeń 19 pojazdów.
Komendant wskazał, że "Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa" i dzięki takim postawom wobec osób łamiących prawo jesteśmy w stanie w sposób znaczący wyeliminować zagrożenia w ruchu drogowym czy przestępstwa na pobliskich osiedlach. Takie obywatelskie zachowanie stanowi niezwykłe wsparcie dla pabianickiej policji i jest wzorem do naśladowania dla innych. Dzięki takim mieszkańcom jest bezpieczniej, a policja bardziej skuteczna. Zwyczajnym bohaterom dnia codziennego Prezydent Pabianic, przewodniczący Rady Miasta oraz pozostali goście wręczyli listy gratulacyjne oraz prezenty promocyjne.
Każdego dnia kierowanie po spożyciu alkoholu powoduje zagrożenie w ruchu drogowym, które często kończy się zdarzeniem drogowym.
Prowadzone są wszelkiego typu działania (np. Trzeźwy poranek) akcje profilaktyczne („Zachowaj trzeźwość ”, „Stop piratom drogowym”). Pabianiccy policjanci ponadto aktywnie inicjują takie działania profilaktyczne, represyjne. Tylko funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego w pierwszym półroczu 2017 roku zatrzymali aż 270 nietrzeźwych kierujących. Jest to bardzo duża ilość dlatego każda informacja, każda pomoc ukierunkowana na zapobiegniecie lub wyeliminowanie -,,kierowców na podwójnym gazie” jest bardzo istotna. Policjanci apelują - zachowujmy trzeźwość i rozsadek na drodze. Nie pozwólmy siadać za kierownicą pijanym kierującym. Spotkanie w dniu 11 lipca w urzędzie miasta Pabianic to drugie takie spotkanie, w którym władze samorządowe i Policja dziękują za obywatelską postawę.
” Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” nie bądźmy bierni, reagujmy, pomagając innym pomagamy sobie.
W dalszej części spotkania Komendant insp. Cezary Petrus wręczył nagrodę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego sierż. szt. Marcinowi Mirowskiemu oraz sierż. Dariuszowi Plucie za skuteczny pościg. W dniu 03.07.2017 r. w trakcie działań własnych pn. "Trzeźwy Poranek" w miejscowości Ldzań około godziny 5:00, policjanci zauważyli kierującego pojazdem marki Alfa Romeo, którego zachowanie i sposób kierowania pojazdem wzbudziły podejrzenia funkcjonariuszy. Gdy na wysokości posesji nr 10 podali kierującemu Alfą Romeo sygnał do zatrzymania w postaci użycia sygnałów dźwiękowych i świetlnych zaczął on przyśpieszać i przemieszczając się w kierunku m. Pabianice, próbował zgubić goniących go policjantów. W trakcie pościgu kierujący staranował radiowóz próbujących go zatrzymać policjantów z Ogniwa Patrolowego w wyniku czego funkcjonariusze użyli broni palnej. Alfą Romeo udało się zatrzymać na ul. Brackiej 14/16, gdzie kierującego poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynik 0,55 mg/l. W pojeździe ujawniono znaczą ilość substancji psychoaktywnych w postaci dopalaczy.
Następnie Komendant wyróżnił sierż. Wojciecha Lalka, który w dniu 09 czerwca 2017 r. około godz.: 20:10 będąc po służbie policjant Ogniwa Patrolowego Wydziału Ruchu Drogowego wraz z małżonką wybrał się na przejażdżkę rowerową po miejscowości Bełchatów. Kiedy dojeżdżał do przejazdu kolejowego znajdującego się na ul. Zamoście samochód osobowy marki KIA uderzył z silnym impetem w rowerzystę jadącego w tym samym kierunku, siła uderzenia była tak duża, że kierujący przeleciał kilkanaście metrów i upadł na pobocze. Chwile później motocyklista uderzył w tył pojazdu marki KIA. Widząc całe zdarzenie policjant na początku zabezpieczył miejsce zdarzenia drogowego przed możliwością najechanie innych pojazdów na zdarzenie oraz ochrony poszkodowanych na miejscu zdarzenia, następnie udał się do poszkodowanego rowerzysty w celu wstępnego badania urazowego (osoba nieprzytomna, zachowane funkcje życiowe oddech, tętno), kiedy ocenił funkcje życiowe kierującego rowerem, udał się do poszkodowanego w zdarzeniu drogowym motocyklisty oraz jego pasażerki. Zobligował kierującego KIA do monitorowania czynności życiowych rowerzysty. Kierowca wraz z pasażerem motocykla byli zdenerwowani zaistniałą sytuacją, więc polecił im opuszczenie jezdni i oczekiwanie na przyjazd karetki na poboczu. W związku z koniecznością zapewnienia wszelkiej możliwej pomocy udał się z powrotem do nieprzytomnego rowerzysty, aby monitorować funkcje życiowe oraz zobligował swoją żonę do poinformowania Wojewódzkiego Centrum Ratunkowego o zaistniałym zdarzeniu i jego skutkach. Do momentu przejazdu wykwalifikowanej pomocy medycznej policjant z Ogniwa Patrolowego Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach monitorował funkcje życiowe poszkodowanego.
Kolejne gratulacje Komendant złożył st. sierż. Piotrowi Płóciennikowi oraz sierż. Sylwestrowi Kaźmierczakowi za zajęcie piątego miejsca w konkursie wojewódzkim ”Czar par”. W eliminacjach tego konkursu brało udział 982 policjantów garnizonu łódzkiego, pabianiccy policjanci zajęli pierwsze miejsce w eliminacjach powiatowych, a następnie przystąpili do konkursowego testu wiedzy i kompetencji oraz sprawdzianu praktycznych umiejętności przeprowadzanych interwencji. Są to kolejni pabianiccy policjanci, którzy bardzo dobrze zaprezentowali się w ogólnowojewódzkich konkursach. Przypominamy, że policjant Wydziału Ruchu Drogowego sierż. szt. Piotr Koza zajął pierwsze miejsce natomiast dzielnicowi st. asp. Cezary Misiak i sierż. Patrycję Kielan zajęli drugie i czwarte miejsce. Zaangażowanie, pasja, profesjonalizm policjantów wspierany przez władze samorządowe oraz mieszkańców przedkłada się na wzrost poczucia bezpieczeństwa.
-
Zwyczajni- niezwyczajnie -
Zwyczajni- niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajni -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajni -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajni -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajnie -
Zwyczajni - niezwyczajni