Kolejna debata z seniorami w trosce o ich bezpieczeństwo
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach i Komisariatu Policji w Konstantynowie Łódzkim wspólnie z Konstantynowską Spółdzielnią Mieszkaniową zorganizowali debatę inicjującą z udziałem seniorów. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych omówiono zagadnienia związane z oszustwami „pod legendą”, a także przypomniano o działaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda. Spotkaniu przewodniczył mł. insp. Sławomir Kłos Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach.
9 kwietnia 2025 roku w siedzibie Konstantynowskiego Stowarzyszenia Śpiewaczo-Muzycznego im. Fryderyka Chopina odbyła się debata społeczna z seniorami. Wydarzenie zorganizowali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach i Komisariatu Policji w Konstantynowie Łódzkim wraz z Konstantynowską Spółdzielnią Mieszkaniową. Spotkanie poświęcone było głównie zagrożeniom na jakie narażone są osoby starsze ze strony oszustów. Przybyłych gości przywitał młodszy inspektor Sławomir Kłos Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach oraz Sławomir Młynarczyk Prezes Zarządu Konstantynowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Inicjatywę poprowadziła młodszy aspirant Marta Bączyk profilaktyk społeczny pabianickiej komendy. W spotkaniu wziął udział nadkomisarz Andrzej Grzelak Komendant konstantynowskiego komisariatu Policji oraz dzielnicowi obsługujący rejon miasta Konstantynów Łódzki: sierżant Sebastian Gajda, aspirant Izabela Pyra oraz aspirant Mariusz Rafałek. W debacie uczestniczyli także administratorzy osiedla: Krzysztof Hasikowski i Jakub Ziąbka oraz przedstawicielki sektora bankowego: Katarzyna Nowicka, Anna Kwiryńska i Karolina Franczak, które w przystępny sposób opowiadały seniorom o zasadach bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej oraz udzielały praktycznych porad, jak chronić swoje dane i pieniądze przed cyberprzestępcami.
Na wstępie przypomniano o działaniu aplikacji Moja Komenda i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsza z nich umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa z kolei to aplikacja, dzięki której przy pomocy komputera lub telefonu, można w prosty i anonimowy sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Zgłoszenia naniesione na mapę trafiają do policjantów, którzy bezpośrednio zajmują się rozwiązaniem wskazanego problemu. Każde zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji, ale w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja służb ratowniczych, bezwzględnie należy skorzystać numeru alarmowego 112.
W drugiej części debaty omówiono problematykę przestępstw „na legendę”. Młodszy aspirant Marta Bączyk przy pomocy prezentacji multimedialnej wskazała jak skutecznie zapobiegać wyłudzeniom pieniędzy. Policjantka przedstawiła przykładowe sytuacje, w jakich osoby starsze najczęściej padają ofiarą złodziei oraz oszustów. Przypomniała o tym, że policjanci nigdy nie żądają wypłacania i przekazywania pieniędzy oraz przestrzegała przed zbytnią ufnością wobec obcych oraz przed wpuszczaniem nieznanych osób do domu. Zebrani z zaangażowaniem uczestniczyli w prelekcji i chętnie zadawali pytania. Z myślą o podniesieniu świadomości osób starszych w zakresie zagrożeń związanych z korzystaniem z usług bankowości elektronicznej głos zabrały przedstawicielki PKO Banku Polskiego. Ekspertki w bardzo ciekawy sposób przedstawiły jak nie dać się oszukać, czego pracownicy banku na pewno nie wysyłają do swoich klientów, albo jak powinna przebiegać rozmowa telefoniczna i o jakie dane nie pytają pracownicy tych instytucji.
Na zakończenie debaty uczestnicy wypełnili ankietę podsumowującą przedsięwzięcie. Organizatorzy spotkania rozdali seniorom materiały informacyjne oraz opaski odblaskowe przypominając o potrzebie ich noszenia.
Zainteresowanie tematyką debaty pokazuje, że rozmowy na temat bezpieczeństwa są potrzebne. Dlatego z pewnością podobne spotkania będą organizowane również w przyszłości. Tego typu inicjatywy są ważnym elementem działań prewencyjnych i pozwalają na budowanie lepszego zrozumienia między Policją, a społecznością lokalną, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w regionie.
podkomisarz Agnieszka Jachimek