Jeden telefon wystarczy by uratować ludzkie życie
Zima to czas, kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada i jest najczęściej zbliżona do zera, lub niższa. Pamiętajmy wówczas o tym, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy jeden telefon lub naniesienie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa odpowiedniej informacji, by policjanci mogli dotrzeć do osób samotnych i pozostających w kryzysie bezdomności, aby sprawdzić czy nie są narażone na wychłodzenie.
Jak co roku policjanci monitorują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności i gdzie może dojść do zagrożenia ich zdrowia i życia, głównie poprzez wychłodzenie ciała. Są to w szczególności opuszczone budynki, piwnice, ogródki działkowe, dworcowe poczekalnie, klatki schodowe, węzły ciepłownicze, komórki. Dla własnego bezpieczeństwa każda z osób, która nie ma dachu nad głową, w okresie jesienno-zimowym powinna trafić do schroniska lub noclegowni.
Dlatego pabianiccy funkcjonariusze podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować osoby w kryzysie bezdomności. Mundurowi współpracują w tym zakresie również z ośrodkami pomocy społecznej, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Są to zazwyczaj osoby starsze, nieporadne życiowo, jak również osoby, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.
Pomagać możemy reagując i dzwoniąc na numer alarmowy 112. Takie zgłoszenie może być anonimowe. Możemy też skorzystać z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pod warunkiem, że jest to sytuacja niewymagająca natychmiastowej interwencji policjantów.
KMZB jest mobilnym narzędziem, które ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa.
Z listy dostępnych oznaczeń na KMZB należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
podkomisarz Agnieszka Jachimek