Dzień Ubezpieczenia Samochodu
1 lutego to Dzień Ubezpieczenia Samochodu, ustanowiony w celu podniesienia świadomości, jak ważne są ubezpieczenia pojazdu. To doskonała okazja do tego, by przypomnieć wszystkim właścicielom pojazdów mechanicznych o konieczności posiadania Obowiązkowego Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej (OC).
Ubezpieczenie OC samochodu (Odpowiedzialności Cywilnej) w Polsce jest nieodłącznym elementem bezpieczeństwa na drogach. Jest obowiązkowe i podlegają mu wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych w Polsce. W sytuacji powstania szkody gwarantuje rekompensatę finansową poszkodowanemu. Z drugiej strony zapewnia ochronę majątku sprawcy zdarzenia poprzez wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. Jeśli właściciel nie posiada ważnej polisy OC, w czasie kontroli drogowej wyjdzie to na jaw. Wówczas kierowca nie może poruszać się tym pojazdem do czasu zawarcia ubezpieczenia. Kolejną kwestią jest kara finansowa, a ta jest ściśle powiązana z ustawową wartością minimalnego wynagrodzenia. Jej wysokość zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli, rodzaju pojazdu, a także okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym.
Zasady naliczania opłaty ze względu na rodzaj pojazdu:
• samochody osobowe – równowartość dwukrotności płacy minimalnej,
• samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy – równowartość trzykrotności płacy minimalnej,
• pozostałe pojazdy – równowartość 1/3 płacy minimalnej.
Zasady naliczania opłaty ze względu na długość przerwy w ochronie ubezpieczeniowej:
• od 1 do 3 dni – 20% pełnej opłaty,
• od 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty,
• powyżej 14 dni – 100% opłaty.
Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium Polski, a także zdarzenia powstałe na terytorium państw, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego (tj. kraje EOG, Andora, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Szwajcaria, Wielka Brytania). Umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest zawierana na okres 12 miesięcy. Wyjątki od tej zasady przewiduje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
podkom. Agnieszka Jachimek
źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych