Aktualności

Debata społeczna z młodzieżą

Problematyka środków odurzających i uzależnień była tematem debaty społecznej, którą zorganizowała pabianicka Policja. Przedsięwzięcie odbyło się w Zespole Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach. W wydarzeniu uczestniczył nadkomisarz Rafał Adamek I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach.

5 marca 2025 roku w Zespole Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach odbyła się pierwsza w tym roku debata społeczna z młodzieżą. Wydarzenie zostało zorganizowane przez pabianicką jednostkę Policji. Spotkanie poprowadziła młodszy aspirant Marta Bączyk. Na miejscu obecny był nadkomisarz Rafał Adamek I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach. Ponadto wzięła w nim udział Eliza Matusiak Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach wraz z Zastępcami – Małgorzatą Cieślak i Magdaleną Cielecką.

Tematem przedsięwzięcia była problematyka środków odurzających i uzależnień. Organizatorzy spotkania wspólnie z młodzieżą  szukali odpowiedzi na pytanie: „Narkotyki uzależnieniem młodzieży – czy to problem?”. Celem inicjatywy było przede wszystkim zrozumienie zagadnień związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz ich wpływem na życie młodych ludzi. Współpraca wszystkich zainteresowanych stron, w tym policji, rodzin, szkół, instytucji zdrowia i organizacji społecznych jest kluczowa w walce z tym zjawiskiem. Złożoność omawianej problematyki wymaga bowiem kompleksowego podejścia, łączącego edukację, wsparcie oraz skuteczne leczenie.

Na początku spotkania młodszy aspirant Marta Bączyk przypomniała jego uczestnikom o działaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - narzędziu umożliwiającym zgłaszanie różnych zagrożeń bezpośrednio do odpowiednich służb. Następnie głos zabrała Agata Kacprzak z Wydziału Profilaktyki i Wspierania Rodziny Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach, która omówiła mechanizmy uzależnienia, przyczyny sięgania po narkotyki oraz kwestie podejmowania świadomych decyzji i szukania alternatyw dla radzenia sobie ze stresem i emocjami. W kolejnej części debaty, aspirant Łukasz Pierzyński Specjalista Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach omówił zagadnienie odpowiedzialności prawnej związanej z posiadaniem i rozprowadzaniem narkotyków.

Podczas dyskusji jej prowadzący odpowiadali na pytania zadawane przez słuchaczy, wyjaśniali niezrozumiałe dla nich kwestie. Funkcjonariusze wysłuchali także wielu propozycji, uwag oraz oczekiwań w zakresie działalności Policji, które z pewnością zaowocują poprawą bezpieczeństwa młodzieży. Debatę zakończyło wypełnienie anonimowych ankiet, przez uczestników spotkania, które posłużą sformułowaniu wniosków i zebraniu opinii.
podkomisarz Agnieszka Jachimek

 

  • I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji przemawia do zgromadzonej młodzieży, obok funkcjonariusza stoi policjantka.
  • Agata Kacprzyk przemawia do zgromadzonej młodzieży.
  • Specjalista Zespołu do spraw nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach przemawia do zgromadzonej młodzieży.
Powrót na górę strony