Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odprawa roczna w pabianickiej komendzie

21 lutego 2020 roku w pabianickiej komendzie odbyła się odprawa służbowa podsumowująca wyniki pracy policjantów w minionym 2019 roku.

W spotkaniu podsumowującym wyniki pracy pabianickich policjantów uczestniczyła kadra kierownicza oraz przedstawiciele władz samorządowych gminy/miasta/powiatu na czele ze starostą pabianickim Krzysztofem Haburą i wiceprezydentem miasta Pabianic Aleksandrą Jarmakowską-Jasiczek, prokurator rejonowy w Pabianicach Monika Piłat wraz z zastępcą Aleksandrą Dąbrowską- Śnieg, zaprzyjaźnione służby mundurowe reprezentowane przez komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach st. bryg. Andrzeja Bohdanowicza oraz komendanta Straży Miejskiej Tomasza Makrockiego.

Podczas rocznej odprawy komendant powiaty insp. Tomasz Szwed omówił między innymi stan kadrowy ze szczególonym uwzględnieniem intensywnie prowadzonego doboru kandydatów do służby w Policji - w 2019 roku w szeregi naszej komendy wstąpiło 14 funkcjonariuszy. Wskazał, iż codzienna praca służby prewencyjnej i kryminalnej ukierunkowanej między innymi na eliminowanie i zapobieganie popełnianiu przestępstw ma odwierciedlenie w poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców. Ostatnie badania opinii społecznej CBOS pokazują, 75 % Polaków dobrze ocenia pracę policjantów w miejscu zamieszkania. Komendant podziękował policjantom za sumienną i rzetelną służbę, przekładającą się na wzrost  poczucia bezpieczeństwa wśród społeczności lokalnej, a także w ciepłych słowach podziękował władzom samorządowym za okazaną pomoc i wsparcie finansowe na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu pabianickiego, gotowość do współpracy i współodpowiedzialność za bezpieczeństwo, w tym za przekazanie samorządowych środków na służby ponadnormatywne pozwalające na zapewnienie bezpieczeństwa w porach zwiększonego zagrożenia tj. w weekendowe wieczory i noce. Swoją wdzięczność wyraził też wobec zaprzyjaźnionych służb mundurowych: strażaków, druhów, strażników miejskich, którzy w wielu obszarach wspierają działania policji. Przedstawił także kwestie logistyczne oraz priorytety działań pabianickiej jednostki w roku bieżącym.

I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach nadkom. Mariusz Siejka omówił wyniki pionu prewencji, dziękując jednocześnie władzom lokalnym, służbom takim jak: straż miejska, leśna, pożarna, rybacka, ochrony kolei oraz instytucjom za dotychczasowe wsparcie w promowanie bezpieczeństwa na naszym terenie. - Najlepiej współpracę w tym obszarze oddaje cały szereg różnorodnych spotkań i akcji profilaktycznych z dziećmi, młodzieżą, ich rodzicami i opiekunami, seniorami, debat społecznych i spotkań, w których udział wzięło szerokie grono osób – mówił nadkom. Mariusz Siejka. Wskazał, iż bardzo ważnym priorytetem dla działania pabianickiej komendy są dzielnicowi. To ci funkcjonariusze  będący wizytówką policji, gospodarzami terenu, łącznikiem policji ze społeczeństwem, 75% czasu służby spędzają w terenie, wsłuchując się w problemy mieszkańców i niosąc im pomoc. W ubiegłytm roku dzielnicowi przeprowadzili blisko 1100 różnego rodzaju spotkań ze społecznością lokalną. Pierwszy zastępca podsumował też stan bezpieczeństwa na drogach powiatu pabianickiego. - W 2019 roku policjanci ruchu drogowego nałożyli 7653 mandaty karne (w 2018 roku - 5424), sporządzili 465 wniosków do sądu. Średnio dziennie dochodziło do 4 stłuczek. Wydarzyło się 57 wypadków (w 2018 r. – 72), w których zginęło 8 osób (2018 r. – 6), a 61 zostało rannych (2018 r. - 77). Wśród sprawców wypadków drogowych w 2019 roku największą grupę stanowili kierujący w wieku powyżej 60 lat - doprowadzili oni do 22 wypadków i 576 stłuczek. Kolejną grupą kierowców powodującą zdarzenia drogowe to osoby w przedziale wiekowym 25-39 lat. Spowodowali oni 17 wypadków i 374 kolizje. Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych były: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości, pomiędzy pojazdami, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe cofanie. Najwięcej wypadków i kolizji odnotowano na terenie miasta Pabianic (31 wypadków i 749 kolizji). Najbezpieczniej było na terenie gminy Dłutów (1 wypadek, 46 kolizji) i gminy Ksawerów (2 wypadki, 78 kolizji). W 2019 roku policjanci wyeliminowali z ruchu 203 pijanych kierowców, przeprowadzili 12450 kontroli stanu trzeźwości  – mówił nadkom. Mariusz Siejka.

Zastępca komendanta mł. insp. Michał Kaliszewski przybliżył wyniki pracy pionu kryminalnego oraz podjęte działania pod kątem zwalczania i zapobiegania przestępczości. Z analizy statystycznej wynika, że od stycznia do grudnia 2019 roku odnotowano ogółem 2648 przestępstw stwierdzonych - 2127 zostało wyktytych, co sprawiło, że poziom wykrywalności ukształtował się na pułapie ponad 80 %.  Zmalała liczba przestępstw stwierdzonych o charakterze kryminalnym, których odnotowano 1049, tj. o 86 mniej niż w roku 2018. Policjanci wykryli 613 takich przestępstw, co daje wskaźnik wykrywalności na poziomie prawie 58 %. Wzrosła również wykrywalność w 7 kategoriach przestępstw( tj. przestępstwa rozbójnicze, bójki/pobicia, kradzieże cudzej rzeczy, kradzieże z włamaniem, uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie mienia, kradzieże pojazdów), kształtująca się na poziomie prawie 42% przy średniej wojewódzkiej 39,24%. W ubiegłym roku policjanci wykryli 278 takich przestępstw, tj. o 62 więcej w porównaniu do roku 2018. W sumie zarzuty postawiono 740 podejrzanym, ujawniono 10 czynów popełnionych przez nieletnich. W 2019 r. w zainteresowaniu funkcjonariuszy naszej jednostki nadal pozostawały przestępstwa narkotykowe i związane z przestępczością gospodarczą. Bardzo dobra praca policjantów pionu kryminalnego dała w pierwszym przypadku wskaźnik wykrywalności na poziomie 96,49% (wykryto 55 spraw, wzrost o 30 do roku 2018), natomiast w drugim obszarze policjnaci ujawnili 1339 przestępstw, z których wykryli 1263, co daje wskaźnik wykrywalności na poziomie 94,32% i plasuje naszą jednostkę na piątym miejscu w garnizonie łódzkim przy średniej wojewódzkiej 81,39%. W sposób znaczący poprawiła się wykrywalność w kategorii kradzieży z włamaniem – 43,54% (wzrost o 24,41% w stosunku do ubiegłego roku). Jest to najwyższy wzrost w skali naszego województwa. Wartość mienia zabezpieczonego u podejrzanych w postępowaniach prowadzonych przez policję sięgnęła ponad 6 mln złotych. W 2018 roku była to kwota rzędu ponad 3 mln. Pabianicka policja jest również skuteczna w obszarze związanym z poszukiwaniem osób zaginionych i osób poszukiwanych przez organy ścigania. W 2019 roku funkcjonariusze zatrzymali 45 osób poszukiwanych listami gończymi i ponad 300 do ustalenia miejsca pobytu wraz z doprowadzeniem do jednostki penitencjarnej.

Przedstawiciele samorządów złożyli na ręce komendanta powiatowego podziękowania dla wszystkich policjantów za zaangażowanie w pełnioną służbę i profesjonalizm w realizacji wykonywanych zadań na rzecz poczucia bezpieczeństwa mieszkańców  powiatu pabianickiego. Podziękowania za dotychczasową współpracę z życzeniami satysfakcji z pełnienia trudnej, niebezpiecznej i jakże odpowiedzialnej policyjnej służby złożył  także Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach st. bryg. Adrzej Bohdanowicz. – Dziękuję za dotychczasową współpracę i wyrażam przekonanie, że dalsza będzie jeszcze bardziej owocna, z pożytkiem dla mieszkańców naszego powiatu – dziękował szef pabianickich strażaków.    

 

Powrót na górę strony