Pabianicka drogówka i grupa SPEED w akcji ,,Niechronieni"
Dzisiaj w całym kraju, w tym również na terenie powiatu pabianickiego policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze pabianickiej komendy wspierani przez łódzką specgrupę SPEED zwracają uwagę na zachowania niezgodne z prawem, zwłaszcza na zachowania kierowców wobec pieszych. Z tego też względu na ul. Zamkowej i innych drogach powiatu pabianickiego możemy spodziewać się kontroli.
Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego jest jednym z podstawowych zadań policjantów. Stąd też 14 listopada 2019 roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego pabianickiej komendy wspierani przez dwa patrole grupy SPEED z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, których zadaniem jest zatrzymywanie kierowców łamiących w sposób rażący – niekiedy wręcz ostentacyjny – przepisy drogowe, prowadzą działania ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci zwracają szczególną uwagę na pieszych i kierujących, którzy swoim zachowaniem na drodze stwarzają zagrożenie zarówno dla samych siebie, jak i innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.
Od początku tego roku na terenie powiatu pabianickiego doszło do 49 wypadków, w tym 7 ze skutkiem śmiertelnym. Trzy ofiary śmiertelne to piesi. Do ostatniego tragicznego zdarzenia doszło w godzinach rannych 13 listopada przy ul. Warszawskiej w Pabianicach, gdzie 82-letnia kobieta została śmiertelnie potracona na pasach. Kolejne ofiary wypadków drogowych to 3 rowerzystów, 1 motorowerzysta i 2 kierowców. Główną przyczyną tych wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:
- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze - wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.
Pamiętajmy!
Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.