Bezpieczna Wielkanoc
Zbliża się Wielkanoc. Przygotowując się do świąt, nie zapominajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zróbmy wszystko, aby te dni minęły nam w spokojnej i radosnej atmosferze.
W okresie przedświątecznym w tych wszystkich miejscach, gdzie są ludzie, szczególnie na dworcach, przystankach, targowiskach są też policjanci. Oprócz tych umundurowanych czuwać będą także nieumundurowani funkcjonariusze. Czuwać będą nad zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom.
- Przedświąteczne zakupy
Aby nadchodzące święta były bezpieczne i upłynęły nam w spokojnej atmosferze bądźmy uważni i ostrożni. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego nie dajmy mu żadnych szans. W centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachowajmy szczególną przezorność. W miejscach tych notuje się najwięcej zdarzeń kradzieży, kieszonkowcy mają tam duże pole do popisu. Wykorzystują bowiem tłok, który często sami tworzą i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod pin. Dodatkowo wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.
- Mieszkanie
Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć przed wyjazdem swoje mieszkanie. Kiedy my świętujemy, nie świętują złodzieje. Dlatego też na osiedlach w całej Polsce pojawi się więcej patroli policyjnych, by sprawdzać czy nasze mieszkania nie padają łupem złodziei pod naszą nieobecność. Pamiętajmy o tym, że wyjeżdżając musimy zabezpieczyć odpowiednio nasze mieszkanie, aby po powrocie nie zastała nas niemiła niespodzianka. Podstawą są solidne drzwi i dobre okna, których przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć. Dodatkowym zabezpieczeniem, które będzie trudną przeszkodą do pokonania dla złodzieja są rolety antywłamaniowe. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierać je ze sobą.
- W podróży
Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi spędzi setki kilometrów w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam spokojne i radosne święta na drodze. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą. Pamiętajmy o tym, a te czarne statystyki będą mniejsze niż w latach poprzednich.
- Kupując w internecie
Kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa: sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje, opinie kupujących, chrońmy swoje dane osobowe i hasła dostępu, nie wysyłajmy nikomu kserokopii swoich dokumentów, uważajmy na „super okazje” - nie zawsze to co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, bądźmy szczególnie ostrożni w przypadku zakupów okazyjnych towarów za granicą, nigdy nie wysyłajmy pieniędzy zaliczkowo, porównujmy oferty, podobnie jak w tradycyjnym handlu należy porównać ceny, ustalmy od razu sposób zapłaty, najbezpieczniejszy jest „za pobraniem”, czyli po otrzymaniu przesyłki, pamiętajmy, że najpewniejszy jest odbiór osobisty towaru, jednak na takie spotkanie warto wybrać się z drugą osobą, dokładnie czytajmy opis wystawionego przedmiotu, warunki gwarancji i dostawy, wchodząc na stronę konkretnego sklepu sprawdźmy czy można skontaktować się z nim w inny sposób. Rzetelni właściciele sklepów często podają swój adres stacjonarny czy numer telefonu.
- Gdy padłeś ofiarą oszusta
Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu, zbierz wszystkie dane dotyczące sprzedającego uzyskane zarówno od niego jak i od operatora serwisu, zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję e-mailową itp., zachowaj jeśli posiadasz inne dowody – opakowanie paczki, listu itp., zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki policji.