Bezpieczny senior w Konstantynowie Łódzkim
3 kwietnia 2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Konstantynowie Łódzkim odbyła się debata społeczna z uczestnikami Uniwersytetu III Wieku. Było to kolejne już spotkanie z mieszkańcami poświęcone bezpieczeństwu. Debacie przewodniczył komendant powiatowy policji mł. insp. Tomasz Szwed wraz z komendantem miejscowego komisariatu podkom. Tomaszem Wójcickim.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, konstantynowscy policjanci po raz kolejny spotkali się z mieszkańcami, by rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa. Słuchaczy Uniwersytetu III Wieku powitał szef pabianickiej policji mł. insp. Tomasz Szwed. – Nigdy nie jest za późno na edukację i profilaktykę, szczególnie praktyczną oraz przydatną na co dzień. Osoby starsze mogą z nich czerpać wiele pożytków, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa. Bezpieczny, sprawny i zdrowy senior to przede wszystkim tańsze państwo – podkreślał komendant powiatowy. Wskazywał, iż mieszkańcy mają ogromy wpływ na własne bezpieczeństwo. – Bardzo często padacie państwo ofiarami ludzi, którzy żerują na tym, że człowiek z biegiem lat staje się dość ufny, przyjmuje wszystko bezpośrednio, nie weryfikuje, nie sprawdza. To jest czasami dobrodziejstwo dla najbliższych, ale czasami staje się przekleństwem na tyle niebezpiecznym, że może spowodować utratę dorobku życia.
Stąd też policjanci wskazywali na ogromne znaczenie prewencji kryminalnej, mającej pokazać mieszkańcom, w jaki sposób sami mają wpływ na zapobieganie przestępczości i jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępstwa (kradzieży, włamań, oszustw). Zwracali także uwagę na korzyści płynące z tzw. pomocy sąsiedzkiej, w szczególności zwracania uwagi na mieszkanie sąsiada podczas jego nieobecności, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami co do osób obcych kręcących się wokół domu, czy informowania odpowiednich służb o potencjalnych zagrożeniach. Taka postawa przyczynia się niewątpliwie do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.
Mieszkańcy mogli osobiście poznać terenowych dzielnicowych i podzielić się z nimi opiniami i spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w ich okolicy. Dzielnicowi wraz z profilaktykiem społecznym mł. asp. Aleksandrą Białkowską przypomnieli mieszkańcom funkcjonowanie krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa jako interaktywnego narzędzia w procesie zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.
Podczas spotkania seniorzy dowiedzieli się również o niewłaściwych praktykach konsumenckich. – Chciałam państwu przybliżyć temat umów, które zawierane są poza lokalem przedsiębiorstwa, na odległość oraz uczulić i ostrzec przed niektórymi praktykami, stosowanymi przez nieuczciwych przedsiębiorców. Zanim podpiszecie państwo umowę, najpierw ją dokładnie przeczytajcie i zastanówcie się czy warto…– apelowała Elżbieta Jabłońska, powiatowy rzecznik konsumentów.
Druga część spotkania należała do mieszkańców, którzy zadawali pytania mundurowym. Nurtujące ich tematy omawiane były przez komendanta komisariatu podkom. Tomasza Wójcickiego oraz zastępcę komendanta straży miejskiej Mirosława Załugę. Wszystkie propozycje zgłoszone przez zebranych podczas debaty zostaną dokładnie przeanalizowane i wykorzystane w codziennych działaniach podejmowanych przez miejscowy komisariat policji.