Agresja i mowa nienawiści w sferze publicznej – przyczyny, skutki, rozwiązania
Dzisiaj, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja poświęcona agresji i mowie nienawiści w sferze publicznej, ich przyczynom, skutkom i rozwiązaniom. Uczestniczyli w niej między innymi pabianiccy policjanci.
Konferencja była efektem współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi a Uniwersytetem Łódzkim w kontekście szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem działań ukierunkowanych na osobę pokrzywdzoną. Uczestniczyli w niej między innymi przedstawiciele samorządu terytorialnego województwa łódzkiego oraz szerokie grono policjantów z naszego garnizonu na czele z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi mł. insp. Tomaszem Olczykiem.
Godność człowieka, oprócz tego, że jest konstytucyjną wartością, która nie ma prawa być naruszana w żaden sposób, stanowi również swoistego rodzaju punkt zwrotny do budowy i wykładani całego prawa polskiego. Godność człowieka jest najwyższym dobrem, a jej uwłaczanie jest karygodne i absolutnie niedopuszczalne. Stąd też podczas konferencji znakomici prelegenci wskazywali między innymi na psychologiczne i społeczne aspekty mowy nienawiści, nawoływania do przemocy, na zagrożenia, jakie stwarzają wypowiadane słowa. Wskazywano również dobre praktyki i rolę instytucji publicznych, edukacyjnych i pozarządowych w przeciwdziałaniu zjawiska mowy nienawiści.
Konferencja objęta była patronatem Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoniego Różalskiego.