Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

Jak co roku policjanci monitorują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne i gdzie może dojść do zagrożenia ich zdrowia i życia, głównie poprzez wychłodzenie ciała. Są to w szczególności opuszczone budynki, piwnice, ogródki działkowe, dworcowe poczekalnie, klatki schodowe, węzły ciepłownicze, komórki. Dla własnego bezpieczeństwa każda z osób, która nie ma dachu nad głową, w okresie jesienno-zimowym powinna trafić do schroniska lub noclegowni.

Dlatego funkcjonariusze podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Mundurowi współpracują w tym zakresie również z ośrodkami pomocy społecznej, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Są to zazwyczaj osoby starsze, nieporadne życiowo, jak również osoby które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu.

Poniżej podajemy adresy placówek na terenie powiatu pabianickiego, które oferują pomoc dla osób bezdomnych :

  • Stowarzyszenie Abstynentów ,,Granica” - Pabianice, ul. Graniczna 2/6, tel. 42 226 80 30. Dysponuje 40 miejscami noclegowymi, dając możliwość pobytu całodobowego i całorocznego. Organizuje też posiłki wydawane w jadłodajni przy ul. Karniszewickiej 28 w Pabianicach ( aktualnie remontowana). Prowadzi Punkt Pomocy Doraźnej przy ul. Partyzanckiej 56, gdzie znajduje się świetlica oraz są wydawane posiłki i udzielana jest drobna pomoc rzeczowa taka jak: wydawanie odzieży, obuwia i kocy;
  • Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Pabianickie – Pabianice, ul. Kościuszki  22/26, prowadzi całoroczne, całodobowe schronisko dla osób bezdomnych. Osobom przebywającym w schronisku zapewnione jest wyżywienie, odzież, leki, opieka przedmedyczna, spotkania z psychoterapeutą uzależnień, pomoc w znalezieniu pracy lub zarejestrowaniu się w urzędzie pracy, pomoc w załatwianiu bieżących spraw, pisaniu pism;
  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn i Bezdomnych Kobiet z dziećmi -  Konstantynów Łódzki, ul. Słowackiego 11, tel. 42 211 13 16. Posiada 15 miejsc, wydaje posiłki od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Zapewnia drobną pomoc rzeczową;
  • Miejskie Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach, ul. Cicha 43, tel. 42 215 89 35, 42 215 88 94. Realizuje pomoc doraźną w formie gotówkowej, drobną pomoc rzeczową (odzież, obuwie). Możliwa jest również pomoc w zakupie opału na zimę.
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – Pabianice, ul. Traugutta 6A, tel. 42 215 66 05, 42 215  66 60.

Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Powrót na górę strony