Tradycja rodzinna – w policyjnych mundurach
Wspaniałą podróż przez historię polskiej policji wystawiono na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach. Aktorzy Amatorskiej Sceny Policyjnej ,,Na Posterunku” wystąpili ze spektaklem pt. ,,Służba”. Wyjątkowe widowisko wyreżyserowała Mariola Daszkiewicz - Konopczyńska z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. Ta wyjątkowa sztuka to historia rodziny, w której wszyscy mężczyźni nosili mundur i byli z tego dumni.
Punktem wyjścia spektaklu są pretensje córki do ojca – współczesnego policjanta, który przygotowuje się do uroczystości mianowania na pierwszy stopień oficerski. - Znowu mnie zostawiasz – pada z ust dziewczynki, a scenę w jednej chwili wypełniają żal, niezadowolenie. Dziadek postanawia wytłumaczyć jej, że praca policjanta to służba. - Są takie zawody, które kierują się prostą zasadą : jesteśmy po to, by służyć innym – mówi na scenie aktor. W jego słowach nie słychać patosu. Jest zwyczajna prawda. Bo zawód policjanta to nie tylko służba, ale także historia i tradycja naszego kraju.
W tej żywej lekcji historii wykorzystano fragmenty filmów, inscenizacje i muzykę. Gdy nagle w trackie projekcji filmu z rekonstrukcji bitwy pod Kuligowem rozbrzmiewa śpiew w wykonaniu Chóru Komendy Stołecznej Policji, publiczność w skupieniu wsłuchuje się w słowa pięknej pieśni i z zadumą przenosi się w historię tamtych wydarzeń. Jest pod ogromnym wrażeniem. Publiczność przyjęła spektakl wielkimi brawami. Swoje uznanie dla pomysłu i projektu wyraził Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński. - Aby poznać służbę policyjną, musimy ją poznać na przykładach poszczególnych naszych rodzin. Tragiczne losy bohaterów sztuki przenikają się przez wszystkie nasze rodziny. To nasi pradziadowie, dziadowie, ojcowie, oni nie zawsze byli mundurowi, ale zawsze zakładali mundur, by ratować naszą ojczyznę. (...) W 100-lecie odzyskania niepodległości ta sztuka powinna docierać do jak najszerszego grona ludzi, a szczególnie ludzi, którzy mają odwagę być policjantami. Bo być policjantem to przede wszystkim być kontynuatorem tej tradycji i tego poświęcenia bohaterów tej sztuki – mówił insp. Andrzej Łapiński.
Głos zabrała pomysłodawczyni powstania teatru, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP mł. insp. dr Iwona Klonowska. Przybliżyła ideę powstania Amatorskiej Sceny Policyjnej i spektaklu. - Teatr w swojej idei nawiązuje do ,,teatru ze społecznością”. Jego istotą jest silne zakorzenienie w kulturze historii lokalnego środowiska społecznego. To również wspaniałe narzędzie jednoczenia i mobilizowania ludzi do aktywności zawodowej i społecznej, wzmacniania współczesnej tożsamości formacji policyjnej, kształtowania pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie, krzewienia wiedzy, propagowania postaw patriotycznych – mówiła. Wraz z dyrektorem Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkom. Krzysztofem Musielakiem podziękowała za wkład i zaangażowanie w realizację projektu na terenie garnizonu łódzkiego. Pamiątkowe odznaki z logo teatru otrzymali: Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński, prezydent miasta Pabianic Grzegorz Mackiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach Maria Wrzos-Meus, prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi Jarosław Olbrychowski, oficer prasowy pabianickiej komendy nadkom. Joanna Szczęsna oraz asp. szt. Waldemar Kozera z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Łodzi.
,,Służbę” obejrzało szerokie grono zaproszonych gości. Wśród nich byli między innymi przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu pabianickiego, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, stowarzyszeń oraz szeregu instytucji oraz placówek oświatowych zaangażowanych w kwestie bezpieczeństwa. Szczególną publicznością, do której adresowane było przedstawienie była młodzież klas mundurowych z Pabianic i Łodzi. W tym wyjątkowym przedstawieniu nie zabrakło komendantów miejskich/powiatowych ze wszystkich jednostek garnizonu łódzkiego.
Bezpośrednio przed spektaklem w ramach obchodów 100-lecia powstania Policji Państwowej, przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, odsłonięto tablicę Patrona Policjantów woj. łódzkiego. Została ona poświęcona pułkownikowi Januszowi Zygmuntowi Jagrym-Maleszewskiemu, który był jednym z sześciu Komendantów Głównych Policji Państwowej okresu międzywojennego.