Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prawne i praktyczne aspekty dotyczące składowisk odpadów

Dzisiaj w pabianickiej komendzie, z inicjatywy komendanta powiatowego insp. Cezarego Petrusa odbyło się szkolenie poświęcone prawnym i praktycznym aspektom związanym z funkcjonowaniem miejsc zbierania oraz składowisk odpadów. Głównym prelegentem z tejże tematyki był Dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi Krzysztof Wójcik. W spotkaniu uczestniczyli policjanci, strażnicy miejscy, strażacy oraz przedstawiciel Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Pabianicach.

Dzisiejsze szkolenie z dyrektorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi Krzysztofem Wójcikiem było kontynuacją wcześniejszego spotkania, do jakiego doszło 19 czerwca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pabianicach. Wtedy to uczestniczyli w nim przedstawiciele władz samorządowych oraz wielu służb, w tym policji, by wspólnie działać na rzecz środowiska. Ustalono między innymi plan działań mających na celu kontrolę wytypowanych podmiotów gospodarczych oraz działań ukierunkowanych na edukację społeczną wedle dewizy, że ,,naturalne środowisko to nasza wspólna sprawa”.

Podczas szkolenia dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sposób profesjonalny, a jednocześnie przystępny przybliżył ogólne zasady w gospodarce odpadami, przestępstwa przeciwko środowisku związane z gospodarką odpadów, a także sankcje administracyjne i karne wynikające z łamania przepisów ustawy o odpadach, o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. – Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 - mówił Krzysztof Wójcik, przytaczając art. 183 ustawy o odpadach.

Składowiska odpadów komunalnych są zawsze poważnym, potencjalnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i ludzi. Aby skutecznie przeciwdziałać takim sytuacjom, niezbędna jest odpowiednia współpraca służb, w tym policji, straży, inspektorów ochrony środowiska. Przydatna jest  wiedza dzielnicowych. Ich rozpoznanie podległego rejonu pozwala na precyzyjną lokalizację zagrożonych miejsc. Zadania związane ze składowiskami odpadów realizują także policjanci pionu kryminalnego i ruchu drogowego. Warto również przypomnieć, że o nielegalnych wysypiskach śmieci można informować służby także za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W dostępnym do wyboru katalogu zagrożeń znajduje się kategoria o nazwie „Dzikie wysypiska śmieci”. Niezależnie od podjętych czynności pozostających w kompetencjach Policji, informacje o ujawnionym zagrożeniu, w zależności od jego charakteru, Policja niezwłocznie przekazuje właściwym podmiotom, w tym organom samorządu terytorialnego oraz służbom i inspekcjom powołanym do kontrolowania gospodarki odpadami.

Powrót na górę strony