Bezpieczne przejście dla pieszych
Dzisiaj od godzin porannych policjanci pabianickiej drogówki prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądają się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.
Do wypadków z udziałem pieszych najczęściej dochodzi z winy kierowców. Przyczyną takich zdarzeń jest nieudzielenie pierwszeństwa osobie znajdującej się na przejściu, zbyt duża prędkość lub nieprawidłowe manewry, w tym wyprzedzanie na pasach. Nie bez winy są także niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Najczęstsze grzechy pieszych, to nagłe wtargnięcia na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód, wejście na ulicę zza pojazdu, przekraczanie jezdni w niedozwolonych miejscach oraz brak elementów odblaskowych podczas poruszania się poza terenem zabudowanym. Niechroniony uczestnik ruchu drogowego w konfrontacji z pojazdem ma niewielkie szanse na wyjście ze zdarzenia bez obrażeń.
Od początku 2018 roku pabianicka policja odnotowała 31 zdarzeń z udziałem pieszych. 7 wypadków i 19 kolizji wobec pieszych spowodowanych było z winy kierujących. Główną przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach. W wyniku tych zdarzeń 9 osób odniosło obrażenia. Nie bez winy byli także sami piesi. Nieostrożne wejście na jezdnię było przyczyną 5 kolizji. Stąd też w trosce o bezpieczeństwo tej kategorii uczestników ruchu, policjanci drogówki prowadzą działania pod kryptonimem ,,Bezpieczne przejście dla pieszych”. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie pasów. Reagują wobec kierujących, którzy nie ustąpują pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, omijają inne pojazdy, które zatrzymały się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym bądź jeżdżą wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. Policjanci też bacznie przyglądają się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.
Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy głównie od nas samych. Wszystkich użytkowników dróg obowiązuje ten sam kodeks drogowy, zasada ograniczonego zaufania i ostrożności. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą mogą ustrzec nas przed kalectwem lub utratą życia.