Bezpieczny wypoczynek nad wodą
Ciepłe dni sprzyjają spędzaniu czasu wolnego nad wodą. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą.
Zgodnie z prognozami w całym kraju do końca maja będzie gorąco, a miejscami upalnie. Ciepłe dni sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Często korzystamy z kąpieli, czy też sprzętu pływającego. Aby jednak ten wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo, a szczególnie najmłodszych zależy w dużej mierze od nas samych. Nieostrożność, brak rozwagi, brawura, przecenianie własnych umiejętności i alkohol – to najczęstsze przyczyny tragedii nad wodą.
Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.
1. Pływaj w miejscach dozwolonych i strzeżonych, tam gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik WOPR. Wybieraj miejsca oznaczone bojami. Stosuj się do znaków wydanych przez ratownika.
2. Nie korzystaj z kąpieli w zbiornikach takich jak żwirowiska czy stawy. Są one często zanieczyszczone, zarośnięte i mają niepewne dno.
3. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska i stosuj się do zaleceń ratownika. Polecenia ratownika są zawsze związane z Twoim bezpieczeństwem.
4. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
5. Nigdy nie pływaj samotnie. Jeśli wybierasz się nad wodę poinformuj najbliższych gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.
6. Nie pływaj w czasie burzy, mgły i porywistego wiatru. Złe warunki atmosferyczne są przyczyną wielu wypadków.
7. Nie wchodź rozgrzany do wody. Najpierw schłodź klatkę piersiową, nogi i ręce, aby wyrównać temperaturę ciała i uniknąć szoku termicznego.
8. Nie skacz do wody w nieznanych miejscach. Stanowczo zabronione są skoki „na główkę”
9. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo, aby nie wychłodzić organizmu. Po wyjściu osusz się i przebierz.
10. Jeśli korzystasz ze sprzętu wodnego sprawdź, czy jest sprawny oraz czy przebywające na nim osoby są odpowiednio zabezpieczone (mają kamizelki).