Debatowali z mieszkańcami o bezpieczeństwie
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym pabianiccy policjanci po raz kolejny spotkali się z mieszkańcami, by poruszyć zagadnienia związane z poprawą bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Debacie pod hasłem ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” przewodniczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach nadkom. Mariusz Siejka.
5 marca 2018 roku w Spółdzielczym Domu Kultury przy ul. Orlej odbyła się debata z mieszkańcami ulic Wyspiańskiego 1 i 4, Broniewskiego 3, 5, 7/9, Skłodowskiej 17 i 19, Wyszyńskiego 3 poświęcona bezpieczeństwu w miejscu zamieszkania. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był terenowy dzielnicowy st.asp. Wojciech Ćwikła, który zgodnie z dewizą, iż ,,Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” do debaty zaprosił przedstawicieli Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej reprezentowanej przez kierownika Administracji Nr 2 Andrzeja Perzynę oraz pabianickiej Straży Miejskiej. Spotkanie otworzył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach nadkom. Mariusz Siejka, który przybliżył funkcjonowanie aplikacji umożliwiającej szybki kontakt z właściwym dzielnicowym Moja Komenda oraz działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To ostatnie narzędzie pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie zagrożeń lokalnych oraz wyszczególnienie instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Policjanci w swoich wystąpieniach wskazywali na znaczenie prewencji kryminalnej, mającej pokazać mieszkańcom, w jaki sposób sami mają wpływ na zapobieganie przestępczości i jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępstwa (kradzieży, włamań, oszustw). Stróże prawa podkreślali służebną rolę swojej formacji, rolę dzielnicowych i każdego policjanta, do których o pomoc, nawet anonimowo mogą się zwracać mieszkańcy. Obecnym na spotkaniu zwrócono uwagę na korzyści płynące z tzw. pomocy sąsiedzkiej. Zwracanie uwagi na mieszkanie sąsiada podczas jego nieobecności, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami co do osób obcych kręcących się na klatkach schodowych, czy informowanie odpowiednich służb o potencjalnych zagrożeniach przyczynia się niewątpliwie do podniesienia poziomu bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Dzielnicowy st.asp. Wojciech Ćwikła na bazie przeprowadzonej analizy zagrożeń w swoim rejonie służbowym przedstawił mieszkańcom plan działań priorytetowych na pierwsze półrocze br. Jego celem we współpracy z lokatorami oraz Pabianicką Spółdzielnią Mieszkaniową jest przede wszystkim zminimalizowanie lub wyeliminowanie przypadków niszczenia mienia na klatach schodowych, aktów wandalizmu, bezdomności, zakłócania ciszy nocnej, kradzieży i włamań do mieszkań oraz komórek. Stąd też zachęcał mieszkańców do reagowania na wszelkie przejawy zachowań naruszających ład i porządek w ich miejscu zamieszkania i informowania dzielnicowego o zaistniałych zagrożeniach. Uczestnicy debaty bardzo chętnie dzielili się również swoimi uwagami dotyczącymi kwestii bezpieczeństwa na osiedlu. Mieszkańcy prosili o pomoc w rozwiązaniu chociażby takich problemów jak: nieprawidłowego parkowania, braku miejsc parkingowych. Wypełnili również anonimowe ankiety. Wskazane przez mieszkańców aspekty zostaną dokładnie przeanalizowane i wykorzystane w codziennych działaniach podejmowanych przez pabianickich policjantów.