Wspólnie na rzecz bezpieczeństwa w powiecie pabianickim
W miniony piątek, 23 lutego z inicjatywy I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach nadkom. Mariusza Siejki odbyło się spotkanie wielu służb i podmiotów działających na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu pabianickiego.
Spotkanie podyktowane było nawiązaniem szerokiej współpracy wielopłaszczyznowej w zakresie przeciwdziałania patologiom społecznym, zapewnienia bezpieczeństwa na terenach kolejowych, w środkach komunikacji publicznej, podczas różnego rodzaju imprez i podejmowania w tych obszarach wspólnych działań profilaktycznych. Stąd też na zaproszenie zastępcy komendanta nadzorującego pracę pionu prewencyjnego odpowiedzieli przedstawiciele Straży Miejskiej, Służby Ochrony Kolei, Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach, Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, klubów sportowych PTC, Włókniarz oraz Jutrzenka Bychlew. W spotkaniu uczestniczyli także policjanci zajmujący się na co dzień organizacją służby i zarządzaniem kryzysowym, jak również naczelnik drogówki podkom. Adam Kuliński, kierownik posterunku w Ksawerowie nadkom. Piotr Adamczyk i profilaktyk społeczny mł. asp. Aleksandra Białkowska.
Uczestnicy spotkania po krótce przedstawili dotychczasowe działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w określonych obszarach, a także zaproponowali nowe rozwiązania realizacji niektórych działań w celu ułatwienia koordynacji i zacieśnienia współpracy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu pabianickiego. Jak podkreślali chociażby przedstawiciele klubów sportowych, podczas rozgrywek piłkarskich na lokalnych obiektach jest bezpiecznie. Jednak wskazywali bolączki, z którymi borykają się na co dzień. Mowa była o spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych i niszczeniu mienia należącego do klubu. Zwrócono także uwagę na bezpieczeństwo w środkach komunikacji miejskiej. Z policyjnych statystyk wynika, że w 2017 roku odnotowano w powiecie pabianickim 8 przestępstw, a rok wcześniej 11. Z pewnością na zapewnienie poczucia bezpieczeństwa podróżnych ma wpływ zamontowany w autobusach monitoring, który w wielu sytuacjach jest pomocy policjantom w procesie wykrywczym. Poruszono również problem osób bezdomnych i żebractwa na dworcach kolejowych. Dlatego jak podkreślał zastępca komendanta, bardzo ważny jest przepływ informacji pomiędzy służbami i podmiotami, by mieć jak najszerszą wiedzę na temat miejscowych zagrożeń i podejmowania w tym zakresie wspólnych, konkretnych działań mających na celu zminimalizowanie lub wyeliminowanie negatywnego zjawiska. Nadkomisarz Mariusz Siejka zachęcał do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako istotnego elementu procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym oraz współpracy z terenowymi dzielnicowymi. Podziękował także za dotychczasową owocną współpracę, wskazując jednocześnie priorytety i kierunki działań na rok bieżący. Na ręce strażaków złożył również podziękowania dla druhów z ochotniczych straży pożarnych za gotowość i nieocenioną pomoc podczas akcji poszukiwawczych osób zaginionych.