Ocalić od zapomnienia ...
21 listopada 2017 roku o godzinie 12:00 w Parku Jordanowskim przy ul. Zielonej w Pabianicach odbędzie się uroczystość posadzenia Dębów Pamięci upamiętniających starszego przodownika Władysława Baczmagę, posterunkowego Kazimierza Samka, podporucznika rezerwy Mieczysława Westerskiego, podporucznika rezerwy Zenona Gałdka zamordowanych wiosną 1940 roku w Bykowni, Twerze, Katyniu i Charkowie. Już dziś, Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus w imieniu Prezydenta Miasta Pabianic Grzegorza Mackiewicza oraz Prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosława Olbrychowskiego ma zaszczyt zaprosić na tą uroczystość upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Pabianickie Dęby Pamięci mają na celu uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej : starszego przodownika Władysława Baczmagę, posterunkowego Kazimierza Samka, podporucznika rezerwy Mieczysława Westerskiego, podporucznika rezerwy Zenona Gałdka, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu. Każdy posadzony Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Bykowni, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko. Każde z drzew będzie swoistym żywym pomnikiem poświęconym ofiarom, zamordowanym strzałem w tył głowy przez NKWD wiosną 1940 roku.
Pabianickie Dęby Pamięci – ocalić od zapomnienia, to również wspaniała okazja do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o historii, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. To także edukacyjny i społeczny wymiar dla społeczności lokalnych. Stąd też w uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, służb mundurowych, muzeum, Komendy Głównej Policji, młodzież oraz potomkowie pomordowanych w Zbrodni Katyńskiej. To między innymi oni są bezpośrednim, żywym źródłem wiedzy o tragedii tamtych lat, przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Przypomnijmy, że październiku 2016 roku w parku na Zielonej Górce posadzono pierwsze trzy Dęby Katyńskie, poświęcone pamięci pabianiczan zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej: ppor. Karola Trojnarskiego, por. Henryka Czekaya i policjanta st. przod. Wincentego Statkiewicza. Wtedy w uroczystości wzięli udział nasi AK-owcy, przedstawiciele miasta, służb mundurowych, muzeum, członkowie pabianickiego ONR, młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej oraz potomkowie oficerów z Dobronia i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dobrońskiej.