Współczesna kobieta na wsi to kobieta …bezpieczna
Zdaniem gospodyń wiejskich z Kudrowic współczesna kobieta na wsi to kobieta mądra, wykształcona, z tradycjami i aktywna fizycznie. Powinna być jeszcze bezpieczna. W tym ostatnim aspekcie pomogli pabianiccy policjanci przy wsparciu funkcjonariusza z komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi. Mundurowi uczyli mieszkanki Kudrowic technik samoobrony i udzielania pierwszej pomocy medycznej. Swoją nieocenioną pomoc oferowali również dzielnicowi.
Koło Gospodyń Wiejskich w Kudrowicach w ramach ,,Programu wsparcia inicjatyw lokalnych mieszkańców Gminy Pabianice” podjęło lokalny projekt zatytułowany ,,Współczesna kobieta na wsi. Zdrowie, bezpieczeństwo i tradycja”. Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie publiczne gminy, budujące poczucie lokalnej tożsamości, dobra wspólnego, jak również współpraca z wieloma instytucjami działającymi w sferze szeroko pojętego bezpieczeństwa. Stąd też mając na względzie promowanie wspólnych działań w obszarze bezpieczeństwa społeczności lokalnej gospodynie wiejskie zaprosiły do udziału w tym projekcie policjantów. W sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Kudrowicach dla ponad 40 aktywnych kobiet odbyło się niecodzienne spotkanie. Wzięli w nim udział dzielnicowi z Posterunku Policji w Piątkowisku - młodsi aspiranci Dawid Jersak i Przemysław Rokuszewski, policjanci ruchu drogowego na czele z naczelnikiem pabianickiej drogówki st.asp. Adamem Kulińskim i sierż.szt. Michałem Łyszkowskim oraz funkcjonariusze z przeszkoleniem w zakresie taktyk i technik interwencji. Byli to sierż. szt. Paweł Buder, dzielnicowy z Pabianic oraz st. sierż. Mariusz Bielawski z komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi. Mieszkanki Kudrowic i okolicznych miejscowości miały niecodzienną okazję nauczyć się prostych technik samoobrony. Kobiety pod okiem wyszkolonych policjantów uczyły się podstawowych chwytów obezwładniających. – Jeśli sprawca jest blisko nas, doszło do bezpośredniego kontaktu, próbuje nas przewrócić, spróbujmy prostej dźwigni. Chwytamy za okolicę nadgarstka, rękę kierujemy na staw łokciowy i działamy po okręgu do obalenia przeciwnika – w taki obrazowy sposób st. sierż. Mariusz Bielawski tłumaczył zasady obrony przed atakiem agresora. Teorię łączył z praktyką. Kobiety wraz z policjantami ćwiczyły techniki uwalnianie się z opresji napastnika.
Po technikach samoobrony przyszedł czas na pierwszą pomoc medyczną. Tą część poprowadzili policjanci ruchu drogowego, którzy niejednokrotnie ratują życie ludzkie. Nad fantomem na zmianę pochylały się uczestniczki spotkania, by nauczyć się prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. - Trudno sobie wyobrazić sytuację, by w przypadku wypadku drogowego nie udzielić osobie poszkodowanej pomocy. Musimy pamiętać jednak najpierw o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa, by podczas udzielania pomocy rannej osobie nie potrącił nas np. inny samochód. Pamiętajmy, że każdy sposób pomocy jest pomocą. Jeśli osoba jest nieprzytomna, nie daje oznak życia należy zadzwonić na pogotowie. Podajemy dokładny adres zdarzenia, by pomoc mogła przyjść na czas – mówił między innymi sierż.szt. Michał Łyszkowski.
Naczelnik pabianickiej drogówki zaprezentował także urządzenie szkoleniowe - defibrylator do ratowania życia. - Jest to proste urządzenie, które myśli za człowieka – tłumaczył. Po odpowiednim podłączeniu można usłyszeć zalecenia wypowiadane przez urządzenie np. ,,Nie dotykaj pacjenta. Wstrząs zalecany. Rozpocznij resuscytację. Kontynuuj przez 1 min 15 sekund”. Jeśli zostanie przywrócone pacjentowi tętno, urządzenie podpowie nam, w którym momencie zakończyć resuscytację. - Ogromną satysfakcją jest fakt, że komuś uratowało się życie – zakończył sierż.szt. Michał Łyszkowski.
Podczas spotkania swoją pomoc oferowali również terenowi dzielnicowi. W ramach programu ,,Dzielnicowy bliżej nas” zachęcali do codziennej współpracy i wymiany informacji w zakresie poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy. Wręczyli również służbowe wizytówki, co z pewnością ułatwi mieszkańcom kontakt z właściwym dzielnicowym.
Spotkanie w Kole Gospodyń Wiejskich w Kudrowicach znalazło szeroki i pozytywny oddźwięk wśród społeczności lokalnej i było doskonałą okazją do promowania bezpieczeństwa na terenie gminy Pabianice.