,,Granatowa historia Zbrodni Katyńskiej” oczami gimnazjalistek z Dobronia
15-letnia Kinga i Julia z Dobronia zostały laureatkami konkursu ,,Granatowa historia Zbrodni Katyńskiej”. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach wraz z przedstawicielami władz samorządowych powiatu pabianickiego i gminy Dobroń podziękował uczennicom za udział w konkursie i zajęcie zaszczytnych miejsc w garnizonie łódzkim. Ich przepiękne i wzruszające prace plastyczne są żywą i szczególną lekcją historii w pielęgnowaniu pamięci o Policji Państwowej oraz Policjantach II RP.
Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi wraz z Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi insp. Andrzejem Łapińskim i Posłem na Sejm RP Tomaszem Rzymkowskim. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i dotyczył historii Zbrodni Katyńskiej w aspekcie funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP z województwa łódzkiego.
Uczennice miały za zadanie wykonać kartki pocztowe wraz ze znaczkiem i okolicznościowym stemplem przedstawiające policyjne ofiary zbrodni katyńskiej. Pani Joanna Słabiak-Szela, opiekun konkursu zasugerowała uczennicom, aby inspiracji do pracy poszukały na stworzonej pod jej kierunkiem przez byłych uczniów gimnazjum stronie Trzy Dęby Pamięci. I tak się stało. Bohaterami przepięknych i wzruszających prac plastycznych zostały dobrońskie ofiary zbrodni katyńskiej: Ignacy Bartuzel, Zygmunt Królik i Robert Żychowski.
Uczennice wzięły udział w konkursie, bo jak mówią chciały oddać cześć ofiarom zbrodni katyńskiej i dobrońskim bohaterom. – W sposób szczególny są dla nas ważni i pochodzą z naszego Dobronia – mówiły gimnazjalistki.
Napłynęło wiele ciekawych prac plastycznych dotyczących historii Policji Państwowej, jak również innych służb mundurowych okresu międzywojennego. Ale to właśnie prace uczennic Zespołu Szkół w Dobroniu zyskały uznanie konkursowego jury. Julia Amoruso zdobyła zaszczytne pierwsze miejsce w garnizonie łódzkim. Jej koleżanka z klasy Kinga Wójcik zajęła trzecie miejsce. Przepiękne i wzruszające prace plastyczne stały się swoistą lekcją historii w pielęgnowaniu pamięci o Policji Państwowej oraz Policjantach II RP. Laureatki konkursu gratulacje oraz nagrody odebrały z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego, prezesa Stowarzyszenia ,,Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi Jarosława Olbrychowskiego oraz Posła na Sejm RP Tomasza Rzymkowskiego.
Podziękowania dla wspaniałych uczennic popłynęły także od kadry kierowniczej pabianickiej Policji, przedstawicieli władz samorządowych powiatu pabianickiego i gminy Dobroń. Podczas uroczystego spotkania w auli komendy z udziałem kadry kierowniczej, rodziców uczennic, dyrektora Zespołu Szkół w Dobroniu Agnieszki Dolewy, wójta Gminy Dobroń Roberta Jarzębaka oraz członka Zarządu Powiatu Pabianickiego Ireny Grendy, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji nadkom. Mariusz Siejka wręczył gimnazjalistkom listy gratulacyjne. W nagrodę uczennice pojadę również z policjantami do Warszawy, gdzie zwiedzą Sejm RP, Belweder oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
– Wasze zaangażowanie, wrażliwość i otwartość na los drugiego człowieka wzbudziło uznanie pabianickich policjantów i winno być wzorem do pielęgnowania pamięci o Policji Państwowej oraz Policjantach II RP. Tematyka zbrodni katyńskiej była, jest i pozostanie dla nas bardzo ważna. To historia, budowanie tożsamości i etosu służby Policji – podkreślał nadkom. Mariusz Siejka. Pogratulował również rodzicom oraz dyrekcji szkoły tak wspaniałych i zdolnych uczennic, życząc dalszych sukcesów. Słowa podziękowania skierowano również do nieobecnej na uroczystości Joanny Słabiak-Szeli, opiekuna konkursu.
Podziękowania laureatkom złożył wójt gminy Dobroń Robert Jarzębak i członek zarządu powiatu pabianickiego Irena Grenda. Wraz z gratulacjami wręczyli upominki. - Fantastyczne jest to, że to uczennice z Dobronia stanęły na podium. Serce się cieszy, że mamy tak wspaniałe, młode talenty. Serdecznie gratuluję wam i waszym rodzicom – mówił wójt Robert Jarzębak. Irena Grenda w imieniu starosty pabianickiego i całego zarządu powiatu pabianickiego w ciepłych słowach zwróciła się do laureatek. – Ci, których uwieczniłyście na tych kartkach pocztowych są wyrem waszego zainteresowania historią. Bardzo się cieszymy z waszego zwycięstwa – powiedziała na zakończenie.
Oklaski na stojąco bili policjanci pabianickiej komendy.