Seniorze, bądź bezpieczny w domu i na drodze
15 marca 2017 roku pabianiccy policjanci spotkali się z mieszkańcami na debacie poświęconej bezpieczeństwu. Spotkaniu przewodniczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach kom. Mariusz Siejka, który wspólnie z profilaktykiem społecznym oraz dzielnicowymi omówił zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, w miejscu publicznym oraz w ruchu drogowym.
Marcowa debata jest kontynuacją cyklicznych spotkań Policji ze społeczeństwem, na których omawiane są bieżące zagadnienia dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa. Tym razem policjanci spotkali się z seniorami w Osiedlowym Domu Kultury przy ul. Łaskiej w Pabianicach. Spotkaniu przewodniczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach kom. Mariusz Siejka. Na wstępie komendant powitał zebranych na sali mieszkańców, po czym swoje wystąpienie poświęcił bezpieczeństwu w miejscu zamieszkania oraz w otwartych przestrzeniach, uczulając mieszkańców na przestępstwa dokonywane na osobach w podeszłym wieku bądź mieszkających samotnie. Metody działania oszustów na tzw. ,,wnuczka”, ,,na hydraulika” ulegają modyfikacji, dlatego też mając uzasadnione podejrzenie, że możemy stać się ofiarą przestępstwa, należy zawiadomić Policję. Mundurowi wielokrotnie podkreślali znaczenie i korzyści płynące z tzw. pomocy sąsiedzkiej. Zwracanie uwagi na mieszkanie sąsiada podczas jego nieobecności, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami co do osób obcych kręcących się wokół bloku, czy informowanie odpowiednich służb o potencjalnych zagrożeniach przyczynia się niewątpliwie do podniesienia poziomu bezpieczeństwa lokalnej społeczności. W swoich wystąpieniach przedstawiciele Policji wskazywali na znaczenie prewencji kryminalnej, mającej pokazać mieszkańcom, w jaki sposób sami mają wpływ na zapobieganie przestępczości i jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępstwa (kradzieży, włamań, oszustw). Podając konkretne przykłady zaistniałych na terenie Pabianic przestępstw prosili mieszkańców o zachowanie rozwagi i roztropności, które pozwolą na uniknięcie stania się ofiarą. Policjanci zwracali również uwagę na podstawowe zasady właściwego zabezpieczenia mienia, jak chociażby np. zamykania drzwi wejściowych do mieszkania, na klatki schodowe, do komórek, zamykania okien w mieszkaniach głównie parterowych.
W trakcie debaty profilaktyk społeczny sierż. szt. Aleksandra Białkowska przybliżyła mieszkańcom zagadnienia związane z funkcjonowaniem mapy zagrożeń. Przypomniano również seniorom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mieszkańcy mogli również poznać dzielnicowych i podzielić się z nimi spostrzeżeniami i uwagami związanymi z bezpieczeństwem w ich rejonie zamieszkania. W spotkaniu uczestniczyli : mł. asp. Piotr Dzwonnik , st. asp. Wojciech Ćwikła mł. asp. Radosław Bujnowicz, sierż. szt. Sławomir Krasoń, sierż. szt. Justyna Jóźwik , mł. asp. Zbigniew Górecki. Policjanci ustosunkowywali się do poruszanych przez mieszkańców kwestii, zapewniając o podejmowaniu stosownych działań w codziennej służbie, mających na celu rozwiązanie bądź zminimalizowanie podnoszonych na spotkaniu problemów.