Informacje

Współpraca służb w celu zwiększenia bezpieczeństwa publicznego

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach oraz funkcjonariusze pabianickiej straży miejskiej patrolują tereny miejskich targowisk. Inicjatywa ma na celu nie tylko zwiększenie wykrywalności przestępstw i wykroczeń, ale również budowanie zaufania społecznego. Działania mundurowych obejmują nadzór prewencyjny, którego kluczowym elementem jest ochrona porządku publicznego.

Współpraca służb polega między innymi na wymianie informacji o zagrożeniach oraz podejmowaniu wspólnych przedsięwzięć, przekazywaniu informacji o działaniach przestępczych uzyskiwanych z monitoringu wizyjnego miasta, współdziałaniu przy realizacji zadań profilaktycznych, wspólnych szkoleń oraz przestrzegania porządku publicznego. Synergia doświadczenia i zaangażowanie formacji mundurowych odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu. Dlatego pabianiccy dzielnicowi wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Pabianicach wspólnie patrolują tereny targowisk znajdujących się na ulicy Nawrockiego i Moniuszki. Celem działań jest efektywniejsze zapobieganie kradzieżom kieszonkowym, aktom wandalizmu czy też wykroczeniom szczególnie uciążliwym. Dzięki realizowanej inicjatywie działania prewencyjne będą bardziej skuteczne, a mieszkańcy zyskają większe poczucie bezpieczeństwa. 

Przypominamy, że na targowiskach i w miejscach, gdzie panuje tłok mogą pojawiać się kieszonkowcy. Złodzieje wykorzystują nieuwagę osób zaabsorbowanych zakupami, by nielegalnie wzbogacić się ich kosztem. Działają szybko i dyskretnie — często w grupach, gdzie jeden odwraca uwagę, a drugi dokonuje kradzieży. Ich celem są przede wszystkim: otwarte torebki, plecaki noszone na plecach, kieszenie kurtek i spodni, torby z zakupami pozostawione bez nadzoru.
W takich miejscach warto zachować szczególną ostrożność i mieć na uwadze kilka podstawowych zasad, które mogą pomóc w uniknięciu utraty gotówki, wartościowych rzeczy czy dokumentów.
Dlatego zawsze warto pamiętać o:

  • zamykaniu torby lub plecaka. Noś je z przodu ciała — w zasięgu wzroku i rąk,
  • nie przechowywaniu portfela w tylnej kieszeni spodni, ani w łatwo dostępnych zewnętrznych kieszeniach kurtek,
  • nie trzymaniu wszystkich dokumentów i kart płatniczych w jednym miejscu,
  • rozdzielaniu gotówki na mniejsze kwoty i schowaniu w różnych częściach odzieży,
  • noszeniu dokumentów i pieniędzy osobno,
  • zachowaniu szczególnej ostrożności w tłumie,
  • nie pokazywaniu publicznie zawartości portfela,
  • nie pozostawianiu wartościowych przedmiotów bez nadzoru – nawet na chwilę, np. przy stoisku,
  • zwracaniu uwagi na osoby, które zbyt blisko podchodzą lub wykonują nietypowe ruchy. 

Co robić, jeśli zauważysz, że skradziono ci portfel lub inne cenne rzeczy: 

  • zgłoś zdarzenie natychmiast na numer alarmowy 112 lub udaj się do najbliższej jednostki Policji,
  • zastrzeż karty płatnicze – najlepiej przez system bankowy lub infolinię,
  • powiadom swój bank i instytucje o utracie dokumentów. 

podkomisarz Agnieszka Jachimek

 

Powrót na górę strony