Dzielnicowi odnaleźli mężczyznę, który zgubił się w lesie
Sezon grzybowy w pełni, więc w zadrzewionych zagajnikach można spotkać wielu miłośników leśnych „skarbów”. Co zrobić jednak, gdy poszukując jesiennych przysmaków stracimy orientację w terenie? W takiej trudnej sytuacji (bez wyjścia) znalazł się wczoraj 77-letni łodzianin. Odnaleźli go dzielnicowi i pomogli bezpiecznie dotrzeć do samochodu.
Bezpieczne grzybobranie kojarzy się głównie z wiedzą potrzebną do rozróżnienia jadalnych gatunków grzybów od tych trujących. Jednakże to pojęcie ma znacznie szerszy zakres. Jest bowiem ściśle związane z profilaktyką zaginięć. A tych w szczycie sezonu nie brakuje. Przykładem może być zdarzenie z 2 października 2024 roku. Tuż po godzinie 12.00 dyżurny pabianickiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że mężczyzna zgubił się w lesie. Na szczęście miał przy sobie telefon i zadzwonił na numer alarmowy prosząc o pomoc. Ta nadeszła od razu. Na miejsce pojechali dzielnicowi z Posterunku Policji w Hermanowie. Zagubiony grzybiarz szukając wyjścia zauważył słupek oddziałowy z naniesioną numeracją. Ta informacja pomogła ustalić jego położenie. Dzięki niej oraz szybkiej reakcji i dobrej znajomości okolicznych lasów przez policjantów 77-latek został odnaleziony. Przyznał, że około 11.00 przyjechał samochodem do lasu znajdującego się w miejscowości Róża. Auto pozostawił na parkingu i rozpoczął poszukiwanie grzybów. Po godzinie zorientował się, że nie wie gdzie jest. Łodzianin od wielu lat przyjeżdżał w to miejsce, jednak pierwszy raz stracił orientację w terenie. Był przemarznięty i wystraszony, jednak nie wymagał pomocy medycznej.
Na przykładzie tego zdarzenia przypominamy o zachowaniu rozwagi w czasie grzybobrania. Starajmy się nie wybierać samotnie do lasu. A jeśli już pójdziemy sami, to poinformujmy najbliższych o tym, gdzie będziemy szukać „leśnych skarbów”. Przekażmy też informację, o której godzinie planujemy powrócić. Koniecznie zabierzmy ze sobą naładowany telefon oraz latarkę. Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Jeśli zabłądzimy to nie zwlekając zaalarmujmy służby ratunkowe. Starajmy się też dojść do najbliższej drogi, lub znaleźć słupek oddziałowy z naniesioną numeracją. Tego rodzaju oznaczenia pomagają w orientacji w danym kompleksie leśnym.
***
O problematyce zaginięć seniorów dowiesz się więcej TUTAJ.
podkomisarz Agnieszka Jachimek