Aktualności

Granatowa historia wycieczki do Warszawy

Pabianiccy policjanci, uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Nr 2 w Pabianicach oraz laureatki konkursu plastycznego ,,Granatowa historia Zbrodni Katyńskiej” pojechali na wycieczkę do Warszawy zorganizowaną z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach przy współpracy biura posła na Sejm RP Piotra Polaka. Policjanci kultywując znaczenie etosu służby w odniesieniu do wzorców postępowania policjantów przedwojennej Policji Państwowej zwiedzali stolicę w granatowych mundurach.

Po Warszawie ponad 40 osobową grupę mundurowych i młodzieży wraz z opiekunami oprowadzała dyrektor biura poselskiego posła na Sejm RP Piotra Polaka pani Dorota Więckowska. W programie uwzględniono zwiedzanie Belwederu i Łazienek Królewskich, Muzeum Powstania Warszawskiego, Sejmu i Senatu.

Spacerem po ogrodach Łazienek Królewskich nazywanych również ,,najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”, letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, rozpoczęła się niezapomniana i niecodzienna lekcja z okresu oświecenia. Można było zobaczyć i zwiedzić takie perły europejskiej architektury, jak: Pałac na Wyspie - jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów, Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji. Idąc dalej ogrodowymi alejami oczom zwiedzających ukazał się Biały Domek, letnia siedziba księcia Józefa Poniatowskiego, o rzadko spotykanej architekturze. Budowla z każdej strony jest jednakowa i jako jedyna w Łazienkach ma dach wykończony belwederkiem. Wśród pereł architektury zobaczyć można było wykonany z brązu pomnik wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, siedzącego pod wierzbą płaczącą. Pomnik w latach 20-tych zbudowany był ze składek społeczeństwa. W czasie II wojny światowej został przetopiony przez Niemców na kule armatnie. Dopiero w latach 50-tych został ponownie postawiony z pieniędzy uzbieranych od społeczeństwa.

Alejami Łazienek Królewskich przenieśliśmy się prosto do Belwederu. Od 2010 roku  pałac pełni funkcję siedziby Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odbywają się tu również uroczystości z udziałem głowy państwa bądź przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP. W Belwederze obejrzeć można było wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu,  salę historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, Kaplicę Belwederską, wybrane sale historyczne oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka Piłsudskiego.

Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam odbyła się żywa lekcja historii zatytułowana ,,63 dni Powstania Warszawskiego”. Opowiadano o przyczynach wybuchu powstania, jego przebiegu, pierwszych sukcesach i pomocy, jaką uzyskali Polacy z zewnątrz od aliantów. Pomocy, która w rezultacie była bardzo skromna i niewystarczająca. Młodzież dowiedziała się również o bardzo wrogim, negatywnym stosunku Stalina do powstania, podstawowych elementach taktyki żołnierzy polskich i strony niemieckiej. Obejrzano także ekspozycję powstańczej broni. Lekcję zakończono przejściem kanału od Starego Miasta na Śródmieście, jakim ewakuowali się powstańcy. Ogrom zniszczeń powstałych w wyniku powstania, mogiły powstańcze zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.

Po lekcji historii z okresu II wojny światowej przyszedł czas na wizytę w Sejmie i Senacie. Poseł na Sejm RP Piotr Polak osobiście oprowadził i pokazał zwiedzającym gmach polskiego parlamentu. Na holu sejmowym krótką minutą ciszy uczczono pamięć poległych posłów II RP, którzy oddali życie za Polskę w czasie drugiej wojny światowej. Na tablicy można przeczytać, że ,,ich cierpienia i danina krwi nie były daremne, współtworzyły fundament, na którym opiera się niepodległość naszej Ojczyzny. Niech pamięć o tym będzie zawsze w nas obecna, gdyż naród który traci pamięć, traci sumienie”. Pod tablicą smoleńską chwilą zadumy oddano również cześć parlamentarzystom, którzy tragicznie zginęli w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Na tablicy znajduje się orzeł pochodzący z saloniku śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, znaleziony na miejscu katastrofy. – Jest to niemy świadek tego tragicznego zdarzenia – mówił poseł Piotr Polak. Większość osób  po raz pierwszy miała okazję zobaczyć, gdzie i jak tworzone jest polskie prawo. Z galerii sejmowej można było obserwować debatę poświęconą zmianom w ordynacji wyborczej z udziałem posłów z różnych partii politycznych. Wizyta w Sejmie to niezapomniane wrażenia dla wszystkich. Bliskie spotkania z parlamentarzystami, dotąd znanymi tylko z prasy i telewizji to ciekawe doświadczenie zarówno dla młodzieży, jak i mundurowych. Za specjalną zgodą pana posła kilka osób miało niepowtarzalną okazję obejrzenia jednego z pokoi w Domu Poselskim.

Wrażenia z pobytu w stolicy pozostaną na długo w pamięci wycieczkowiczów i będą z pewnością bogatym źródłem wiedzy z historii – tej dawnej i współczesnej.

Ponadto w trakcie podróży policjanci z pabianickiej komendy przybliżyli młodzieży specyfikę swojej codziennej, ciekawej aczkolwiek niebezpiecznej i bardzo wymagającej służby, przytaczając przykłady najróżniejszych interwencji, które zapadły im głęboko w pamięci. Uczniowie pełni podziwu i skupienia wsłuchiwali się w historie przedstawiane przez funkcjonariuszy.  Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach mł. insp. Tomasz Jarmakowski na zakończenie wycieczki podziękował młodzieży za aktywny udział i wzorową postawę, zapewniając, iż w przyszłości będą organizowane kolejne wspólne wyjazdy policjantów z młodzieżą.

Powrót na górę strony