Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny senior

4 marca 2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach odbyła się debata społeczna z uczestnikami Uniwersytetu III Wieku. Było to kolejne spotkanie z mieszkańcami naszego miasta poświęcone tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa. Debacie przewodniczył komendant powiatowy policji mł. insp. Tomasz Szwed wraz z zastępcą mł. insp. Tomaszem Jarmakowskim.

Pabianiccy policjanci i strażnicy miejscy spotkali się z seniorami, by rozmawiać o bezpieczeństwie na terenie miasta. Uczestników Uniwersytetu III Wieku ciepło powitał szef pabianickiej policji mł. insp. Tomasz Szwed. – Bardzo się cieszę i jest mi niezmiernie miło, że mogę poznać tylu wspaniałych seniorów. To bardzo budujące, że osoby z wiekiem są tak aktywne jak państwo – mówił. Podczas krótkiego wystąpienia zachęcał mieszkańców do codziennej współpracy z pabianicką policją na rzecz bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Zastępca komendanta mł. insp. Tomasz Jarmakowki, nadzorujący pracę pionu kryminalnego swoje wystąpienie poświęcił aktualnym zagrożeniom występującym na terenie miasta, ze zwróceniem szczególnej uwagi na  działalność przestępczą ze strony wszelkiego rodzaju oszustów, złodziei, włamywaczy i naciągaczy. Wskazywał na ogromne znaczenie  prewencji kryminalnej, mającej pokazać mieszkańcom, w jaki sposób sami mają wpływ na zapobieganie  przestępczości i jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępstwa (kradzieży, włamań, oszustw). Podając konkretne przykłady zaistniałych na terenie Pabianic przestępstw prosił o zachowanie  rozwagi i roztropności, które  pozwolą na uniknięcie stania się ofiarą. Uczestnikom debaty zwrócił także uwagę na korzyści  płynące z tzw. pomocy sąsiedzkiej, w szczególności  zwracania uwagi na mieszkanie sąsiada podczas jego nieobecności, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami co do osób obcych kręcących się wokół domu, czy informowania odpowiednich służb o potencjalnych zagrożeniach. Taka postawa przyczynia się niewątpliwie do podniesienia poziomu bezpieczeństwa lokalnej społeczności. 

Mieszkańcy mogli osobiście poznać dwóch terenowych dzielnicowych i podzielić się z nim opiniami i spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w  miejscu zamieszkania. Dzielnicowi wraz z profilaktykiem społecznym mł. asp. Aleksandrą Białkowską i strażnikami miejskimi przypomnieli mieszkańcom funkcjonowanie krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa jako interaktywnego narzędzia w procesie zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.  

Druga część spotkania należała do mieszkańców, którzy zadawali pytania mundurowym i przedstawiali swoje sugestie dotyczące bezpieczeństwa. Nurtujące ich tematy omawiane były w miłej i konstruktywnej atmosferze. Wszystkie propozycje zgłoszone przez zebranych podczas debaty zostaną dokładnie przeanalizowane i wykorzystane w codziennych działaniach podejmowanych przez pabianickich policjantów.

 

Powrót na górę strony