Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie roku 2018 w innowacyjnej formie

8 lutego 2019 roku na sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach miała miejsce odprawa roczna pabianickiej policji o charakterze debaty społecznej na temat stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu pabianickiego z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi mł. insp. Jarosława Rybki.

„Wzorowo pełniona służba, codzienne zaangażowanie, pasja i empatia policjantów oraz bardzo dobra współpraca z mieszkańcami i władzami samorządowymi daje efekty – kolejny raz jesteśmy w gronie  wyróżniających się  jednostek Policji w garnizonie łódzkim” - tymi słowami Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp.Cezary Petrus rozpoczął przemówienie skierowane do licznie przybyłych na spotkanie gości. 

Komendant w swoim przemówieniu poprzez nawiązanie do historii i tradycji Polskiej Policji Państwowej przekazał zebranym uczestnikom informacje dotyczące priorytetowego z punktu widzenia funkcjonariuszy pabianickiej komendy zadania, jakim jest współpraca ze społecznością lokalną. „Bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą – różnorodność daje siłę, jeśli łączy ją cel” – to główne przesłanie przemówienia szefa pabianickiej policji było myślą przewodnią uroczystości i kluczowym punktem prezentacji przygotowanej na tą okazję.

Kluczowym priorytetem w 2018 roku dla działania pabianickiej komendy był i pozostaje program „Dzielnicowy bliżej nas”. To istotna  zmiana w funkcjonowaniu i działaniu dzielnicowych, jako tych, którzy są wizytówką Policji, tych, którzy są gospodarzami terenu, tych, którzy są łącznikiem Policji ze społeczeństwem. Po licznych spotkaniach ze społecznością lokalną na terenie powiatu pabianickiego, otrzymaliśmy liczne wskazówki, co do tego jak jesteśmy widziani, i co należy zmienić. Dzisiaj  jesteśmy bardziej otwarci na społeczeństwo. Wsłuchujemy się w jego głos i staramy się być wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni, oraz współpracować z każdym, kto tego od nas oczekuje. Pamiętajmy – różnorodność daje siłę, jeśli łączy ją cel – oświadczył insp. Cezary Petrus.

Kolejne elementy prezentacji ukazywały jak przebiegała współpraca pabianickich policjantów ze społecznością lokalną. W ramach tej współpracy policjanci byli niemal wszędzie, tam, gdzie zbierało się pabianickie społeczeństwo – zaczynając od dróg, parkingów, poprzez szkoły, urzędy, wiejskie świetlice, festyny i pikniki oraz kościoły. Policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie z niemal każdą grupą wiekową – zaczynając od przedszkolaków, rodziców, a na naszych drogich seniorach kończąc. Współpracowali z różnymi instytucjami wdrażając nowe rozwiązania mające na celu jedno – poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu pabianickiego. Najlepiej pracę policjantów na tym polu oddaje cały szereg różnorodnych spotkań profilaktycznych z dziećmi, młodzieżą, ich rodzicami i opiekunami, wiele debat i konsultacji społecznych, w których udział wzięło szerokie grono osób. Policjanci współpracowali w tym zakresie z samorządami (Starostwem Powiatowym w Pabianicach, Urzędem Miejskim w Pabianicach i Konstantynowie Łódzkim oraz Urzędami Gminy w Dobroniu, Lutomiersku, Ksawerowie, Dłutowie), które dokonały zakupu elementów odblaskowych. Te trafiły do społeczności lokalnych. Współpracowaliśmy z  Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Łodzi oraz z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi, z którymi przeprowadzono wspólne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pabianiccy policjanci wspólnie z przedstawicielami PGE Dystrybucja S.A. Oddział w Łodzi prowadzili  dla najmłodszych akcję profilaktyczną promującą bezpieczne zachowania w obcowaniu z energią elektryczną. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych z terenu Pabianic i ościennych gmin wyposażone zostały w elementy odblaskowe.Aktywnymi partnerami energetyków na każdym etapie tego profilaktycznego przedsięwzięcia są terenowi dzielnicowi.

Popularyzacja bezpieczeństwa nie byłaby możliwa bez doskonale układającej się współpracy z pabianickimi mediami: EPAINFO, KONSTANTYNÓWINFO, ŻYCIE PABIANIC, NOWE ŻYCIE PABIANIC, PABIANICE.TV, TV KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI, Telewizja PROMOK, które przybliżają tematykę policyjną, kryminalną  oraz publikują  relacje z przebiegu działań i akcji profilaktycznych podejmowanych przez pabianicką policję.

W kolejnej części swojego przemówienia Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach podsumował wyniki komendy osiągnięte w 2018 roku.

7 kategorii przestępstw – to przestępstwa społecznie uciążliwe: przestępstwa rozbójnicze, bójki/pobicia, kradzieże cudzej rzeczy, kradzieże z włamaniem, uszczerbek na zdrowiu, uszkodzenie mienia, kradzieże pojazdów. Pabianiccy policjanci wykryli 216 przestępstw z 560, które odnotowano na terenie powiatu – tym samym poprawili w sposób znaczący wykrywalność. W zeszłym roku wykryli 169 przestępstw w tych kategoriach z 581. Ujawniono 22 czyny popełnione przez nieletnich, natomiast zarzuty przedstawiono  183 dorosłym podejrzanym.   

Podobne, satysfakcjonujące wyniki pabianiccy policjanci osiągnęli w innych kategoriach przestępstw. W 2018 roku osiągnęli wykrywalność na poziomie 73,90 % przy średniej KWP w Łodzi – 69,17 %. Spadła jednocześnie liczba przestępstw. W 2017 roku odnotowano 3629 przestępstwa stwierdzone, natomiast w 2018 roku zaledwie 1935. To bardzo duży spadek – o blisko 47 %. W 7 przypadkach na 10  policjanci ustalają sprawców i wykrywają popełnione przez nich przestępstwo. Blisko co trzeci sprawca jest zatrzymywany już na gorącym uczynku bądź podczas pościgu.

Podobnie niezły poziom utrzymali w wykrywalności przestępstw typowo kryminalnych w 2018 roku – 59,76% na tle średniej wojewódzkiej – 59,03%. Za tą statystyką kryją się ustaleni i zatrzymani sprawcy przestępstw oraz satysfakcja pokrzywdzonych. Wykryto aż 686 przestępstw - wzrost o 45 w stosunku do roku poprzedniego. Zarzuty przedstawiono 506 osobom dorosłym i 22 nieletnim.

Wykryto 2 zabójstwa, 2 zgwałcenia, 16 rozbojów, 10 bójek/pobić, 24 uszczerbki na zdrowiu. W tych trudnych i ciężkich kategoriach przestępstw – pabianiccy osiągają dobre wyniki.

W sposób znaczący poprawiła się wykrywalność kradzieży cudzej rzeczy. W 2018 roku wykryli 84 takie przestępstwa, tj. o 32 więcej niż w roku ubiegłym. Również zatrzymali większą ilość sprawców uszkodzenia mienia – 47 w 2018 roku do 23 w 2017 roku.

Niestety wciąż w kategorii kradzieży z włamaniem wyniki nie są satysfakcjonujące. Pabianiccy kryminalni wykryli jedynie 35 takich przestępstw. Ale nie należy zapominać, że też szczególną rolę w prewencji kryminalnej i procesie wykrywczym odgrywają mieszkańcy. To bardzo często dzięki przekazywanym przez nich informacjom, czasami fragmentarycznym udaje się proces wykrywczy, dowodowy zwieńczyć sukcesem. – Proszę, abyśmy wspólnie zadbali o bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Nieoceniona w walce z włamywaczami jest czujność i pomoc sąsiedzka. Zwróćmy uwagę na nieznane nam osoby, kręcące się w pobliżu domu – na podwórzu czy ulicy. Zainteresujmy się nimi, dobrze im się przyjrzyjmy, tak by zachować w naszej pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Nasze spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy. Zwróćmy uwagę  także na obce pojazdy zaparkowane w naszej okolicy. W przypadku podejrzanych pojazdów krążących w rejonie posesji zapamiętajmy numer rejestracyjny i niezwłocznie poinformujmy o tym Policję – apelował insp. Cezary Petrus.

Przestępczość gospodarcza i korupcyjna – to sukcesy pabianickiej policji. Nowo utworzony Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją to „strzał w 10”. Policjanci na czele z naczelnikiem nadkom. Agnieszką Morzyńską skutecznie ujawniają i wykrywają te tak społecznie szkodliwe przestępstwa. W 2018 roku ujawnili 534 przestępstwa, z których wykryli aż 517. Wykryli również 129 przestępstw korupcyjnych, osiągając jeden z najlepszych wyników w garnizonie łódzkim. O zmianie specyfiki świadczy, że policjanci pabianiccy w 2018 roku wykryli 1441 przestępstw kryminalnych, z czego aż 646 były to przestępstwa gospodarcze i dotyczące korupcji.  

Pabianicka policja w 2018 roku przeprowadziła 14112 interwencji – o 2224 mniej niż w roku ubiegłym, w tym 1698 interwencji domowych ( w 2017 r. było ich 1977).

Nastąpił spadek przestępstw drogowych – wypadków. W 2018 roku miały miejsce 179 takie przestępstwa, to o 58 mniej niż w 2017 roku. Na to składa się mniejsza ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierowców – 133 czyli o 40 mniej niż w 2017r.

Tak dobre wyniki i oceny to również efekt codziennej prewencyjnej i kryminalnej służby ukierunkowanej na eliminowanie, zapobieganie sytuacjom mogącym wygenerować popełnianie przestępstw. Badania opinii społecznej CBOS pokazują, że 86 % respondentów uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie. Dodatkowo 93% twierdzi, że bezpiecznie jest w miejscu ich zamieszkania. Jest to najwyższy wskaźnik w ostatnim dwudziestoleciu. 74 % Polaków dobrze ocenia pracę policjantów w miejscu zamieszkania (Polskie Badanie Przestępczości).

Dzięki dużemu zaangażowaniu, inicjatywnie, pomysłowości i rzetelności w realizacji codziennych obowiązków policjantów, aktywnej współpracy z mieszkańcami oraz władzami samorządowymi możliwe było zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu pabianickiego – na tak wysokim poziomie – z zadowoleniem stwierdził insp. Cezary Petrus. Zawodowa pasja i profesjonalizm funkcjonariuszy z KPP w Pabianicach znajduje potwierdzenie nie tylko w danych statystycznych, ale również w pozytywnych opiniach mieszkańców i władz różnego szczebla.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców są prewencyjne służby ponadnormatywne finansowane przez władze samorządowe. Corocznie samorządowe środki finansowe pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa w porach zwiększonego zagrożenia tj. w weekendowe wieczory i noce. O tym jak ważne są one dla zapewnienia bezpieczeństwa w powiecie przypomniał insp. Cezary Petrus. Dzisiejsze spotkanie w tak zacnym gronie było doskonałą okazją do podpisania porozumień na służby ponadnormatywne, które ruszą już od jutra na terenie gminy Lutomiersk i miasta Konstantynowa Łódzkiego. Staraniem wójta gminy Lutomiersk Pana Tadeusza Borkowskiego w uchwale budżetowej gminy na 2019 rok na ten cel została zapisana kwota 15. 120 zł. Jest to pierwszy przypadek kiedy w budżecie gminy zostały zagwarantowane tego typu środki. Natomiast nowe władze Konstantynowa  Łódzkiego na czele z burmistrzem Robertem Jakubowskim również zauważyły potrzebę dodatkowych patroli na terenie miasta i w tym tygodniu przyjęły uchwałę o przekazaniu na służby ponadnormatywne kwoty 20.160 zł.

Po tak ważnym momencie dla społeczeństwa lokalnego miało miejsce wydarzenie ważne dla funkcjonariuszy  komendy – wyróżnienia za ich wysiłek podejmowany na rzecz bezpieczeństwa na terenie powiatu. Nagrody Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych oraz wyjątkowe zaangażowanie otrzymali – asp.sztab. Rafał Dzwonnik – kierownik Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowy sierż szt. Kacper Juraszczyk. Ponadto Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus w obecności  przedstawicieli władz samorządowych oraz gości w sposób szczególny uhonorował 5 funkcjonariuszy wzorowo wypełniających swoje obowiązki służbowe i wykazujących się postawą stanowiącą wzór do naśladowania dla innych policjantów. To st.sierż. Łukasz Stępień i post. Marta Bączyk z konstantynowskiego komisariatu, a także asp. Lidia Kulesz oraz młodsi aspiranci Cezary Olczyk i Radosław Kosmala. Nagrody wręczyli osobiście Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Jarosław Rybka oraz komendant powiatowy.

Kierownictwo pabianickiej policji za dotychczasową, wspaniałą i owocną współpracę na rzecz bezpieczeństwa podziękowało również partnerom, z którymi realizuje wiele innowacyjnych projektów i działań. Gorące podziękowania wraz z pamiątkowymi tabliczkami powędrowały do rąk Zastępcy Dyrektora Generalnego PGE Dystrybucja S.A. Oddział w Łodzi Piotra Jóźwiaka, Dyrektora Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach Bożeny Bednarskiej oraz Prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Pabianicach Rafała Kunki.

Była również wzruszająca chwila. Szef pabianickiej policji  zwrócił się w ciepłych słowach do podinsp. Sławomira Komorowskiego, naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, który w lutym br. po 25 służby odchodzi na emeryturę. Komendant wspólnie z kierownictwem jednostki gorąco podziękował za wieloletnią i pełną zaangażowania służbę na rzecz społeczności loklanej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu pabianickiego. Na pamiątkę wręczył wygrawerowaną tabliczkę.  Wzruszenia nie krył naczelnik. – 25 lat służby w Policji to długo i krótko, to był czad trudu i wysiłku, a jednocześnie radości i uśmiechu, to był czas podejmowania wspólnych decyzji i radość z osiągania celów. Dziękuję, że razem z wami – koleżanki i koledzy służyłem w pabianickiej policji. Dziękuję, że służyłem w Pabianicach. Dziękuję, że współuczestniczyłem w bezpieczeństwie mieszkańców powiatu pabianickiego – dziękował podsinp. Sławomir Komorowski.

Głos zabrał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Jarosław Rybka, który odniósł się do wyników osiągniętych przez pabianicką policję w 2018 roku. Wskazał obszary wymagające poprawy, gdzie wyniki nie są satysfakcjonujące. Do nich zaliczył kradzieże pojazdów, włamania, przestępstwa rozbójnicze. Wskazał na spadek wykrywalności w niektórych obszarach. Polecił podjęcie działań mających na celu poprawę wyników, przekierowanie pewnych akcentów na pola wymagające korekty. Wskazał na bardzo ważny czynnik w poprawie, jaką jest właściwa atmosfera pracy i realizacja zadań przez policjantów niekiedy nadmiernie obciążonych obowiązkami służbowymi. Podzielił się optymizmem i zadowoleniem w zakresie dalszych działań w kontekście bardzo pozytywnych wypowiedzi oraz zaangażowania władz samorządowych i innych podmiotów na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

Starosta Pabianicki Krzysztof Habura w imieniu własnym oraz przedstawicieli samorządów złożył na ręce komendanta powiatowego podziękowania dla wszystkich policjantów za zaangażowanie w pełnioną służbę i profesjonalizm w realizacji wykonywanych zadań na rzecz poczucia bezpieczeństwa mieszkańców  powiatu pabianickiego.

Zastępca Prokuratora Rejonowego w Pabianicach Aleksandra Dąbrowska-Śnieg w imieniu własnym, szefowej pabianickiej prokuratury Moniki Piłat i wszystkich miejscowych prokuratorów podziękowała komendantowi powiatowemu, jego zastępcom, policjantom, szczególnie tym z pionu kryminalnego za wspaniałą, owocną współpracę, zaangażowanie, profesjonalizm, merytoryczny poziom oraz wspólny dialog, bo jak podkreślała, nie często się to zdarza na linii policjant – prokurator.

Podziękowania za bardzo dobrą współpracę podczas wielu działań ratujących życie i zdrowie ludzkie, jak chociażby akcji poszukiwawczych osób zaginionych, pożarów, wypadków, czy realizacji programów profilaktycznych złożyli  Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach bryg. Andrzej Bohdanowicz oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Powiatu Pabianickiego dh Andrzej Styczyński.

Ciepłe słowa pod adresem pabianickiej policji popłynęły również ze strony prof. mjr Jana Bernera, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Pabianicach oraz proboszcza parafii św. Mateusza ks. Andrzeja Chmielnickiego.

W odprawie rocznej uczestniczyli:

Starosta Pabianicki – Krzysztof Habura
Przewodniczący Radu Powiatu – Florian Wlaźlak
Prezydent Miasta Pabianic – Grzegorz Mackiewicz
Przewodniczący Rady Miejskiej w Pabianicach – Krzysztof Rąkowski
Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego – Robert Jakubowski
Zastępca Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego – Łukasz Napieralski
Wójt Gminy Dobroń – Robert Jarzębak
 Przewodniczący Rady Gminy Dobroń - Janusz Szerffel
Wójt Gminy Ksawerów – Adam Topolski
Wójt Gminy Lutomiersk – Tadeusz Borkowski
W imieniu Wójta Gminy Dłutów – sekretarz gminy Jolanta Pietras
Zastępca Prokuratora Rejonowego w Pabianicach – Aleksandra Dąbrowska-Śnieg
Małgorzata Grzesiak – Cieślak – dyrektor biura Senatora RP Macieja Łuczaka
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pabianicach – Małgorzata Sumińska
Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach – Małgorzata Biegajło
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Jarosław Grabowski
Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Pabianicach – Rafał Kunka
P.o. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pabianicach – Magdalena Werstak
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – Janusz Dąbek
Powiatowy Rzecznik Konsumentów – Elżbieta Jabłońska
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów koło w Pabianicach – Ryszard Brodala
Dyrektor Muzeum Miasta Pabianic – Ryszard Adamczyk
Komendant Straży Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim – Przemysław Borowski
Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach – bryg. Andrzej Bohdanowicz
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Powiatu Pabianickiego – dh Andrzej Styczyński
W imieniu Komendanta Placówki Straży Granicznej w Łodzi – st. chor. sztab. Robert Szymkiewicz
Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolumna – Michał Falkowski
Proboszcz parafii św. Mateusza - Andrzej Chmielecki
Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów – Grażyna Nowak
Zastępca Kierownika Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej w Pabianicach – Anna Skurnica
Dyrektor Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej – Bożena Bednarska
Zastępca Dyrektora Generalnego PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź – Piotr Jóźwiak
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ksawerowie – Marzena Berner
Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Pabianicach - Agnieszka Kulpińska-Górska
Prof. Jan Berner – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Pabianicach
Agnieszka Hermel – Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego w Łodzi
Joanna Kupś – Starostwo Powiatowe w Pabianicach
Anna Walczak – Urząd Miejski w Konstantynowie Łódzkim

Powrót na górę strony