Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkali się, by rozmawiać o zagrożeniu ASF

W związku z bardzo trudną i stale zmieniającą się sytuacją epizootyczną w zakresie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń i realnym zagrożeniem przeniesienia wirusa ASF na teren województwa łódzkiego, w dniu 16 lutego 2018 roku w Domu Kultury w Dłutowie odbyło się spotkanie terenowych dzielnicowych, wójta gminy i Powiatowego Lekarza Weterynarii z hodowcami trzody chlewnej, mające na celu podjęcie stosownych działań, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na terenie gminy.

Walkę z ASF ma ułatwić Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Zakłada ono wprowadzenie na terytorium Polski programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie.

Według zaleceń Powiatowego Lekarza Weterynarii prowadzone są działania prewencyjne, czyli przede wszystkim szkolenia z zakresu bioasekuracji. Gospodarstwa rolne bez względu na ich wielkość, muszą być szczelnie zamykane i wyposażone w maty dezynfekcyjne, a świnie powinny pochodzić wyłącznie z legalnego obrotu. Należy też ograniczyć wstęp osób postronnych do budynków inwentarskich.

Podczas spotkania z mieszkańcami gminy omówione zostały aktualne problemy związane z bioasekuracją ferm hodowców  trzody chlewnej, obowiązkami ciążącymi na hodowcach oraz sprawy odszkodowań.  - Program bioasekuracji wymusza na producentach trzody chlewnej, aby hodowle były zamknięte, ogrodzone, odizolowane, by dzikie zwierzęta nie miały dostępu do hodowli – mówił podczas spotkania powiatowy lekarz weterynarii Andrzej Śmiechowicz.

Przypominamy!

Gdy zauważymy coś niepokojącego lub padłe zwierzę, należy fakt ten zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii. Obowiązek ten nałożony jest ustawą. Po dokonaniu zgłoszenia, zanim przybędzie urzędowy lekarz weterynarii, hodowca zobowiązany jest do: izolacji i strzeżenia w gospodarstwie wszystkich przebywających tam zwierząt; wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych. Nie należy również dopuścić, by do pomieszczeń, gdzie znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie, wchodziły osoby postronne. Gdy w danym gospodarstwie konieczne było podjęcie działań zmierzających do likwidacji ognisk choroby, hodowca może ubiegać się o odszkodowanie.

Powrót na górę strony