Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci wraz z młodzieżą zwiedzali Warszawę

26 stycznia 2018 roku policjanci wraz uczniami Zespołu Szkół Nr 1 w Pabianicach pojechali na wycieczkę do Warszawy zorganizowaną z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach przy współpracy biura posła na Sejm RP Piotra Polaka oraz biura senatora Macieja Łuczaka. Policjanci kultywując znaczenie etosu służby w odniesieniu do wzorców postępowania policjantów przedwojennej Policji Państwowej odwiedzili Biuro Historii i Tradycji KGP.

Po Warszawie ponad 44 osobową grupę policjantów i młodzieży wraz z opiekunami oprowadzały: dyrektor biura poselskiego posła na Sejm RP Piotra Polaka Pani Dorota Więckowska oraz dyrektor biura senatorskiego senatora Macieja Łuczaka Pani Małgorzata Grzesiak-Cieślak. Podczas wycieczki zaplanowano zwiedzanie Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Parlament Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji. Młodzież zapoznała się z wystawą poświęconą funkcjonariuszkom Policji Państwowej oraz zbiorami historycznymi dotyczącymi służby kobiet, rozwoju kobiecych oddziałów. Poznała także umundurowanie, w jakim kobiety pełniły służbę w okresie międzywojennym i stawiane im w tamtym okresie zadania. Uzupełnieniem całej wystawy była prezentacja filmu pt. ,,Kobiety w Policji ” zrealizowanego przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP. Perełką spotkania była wizyta w zrekonstruowanym gabinecie Komendanta Głównego Policji Państwowej. Każdy zwiedzający miał możliwość zasiąść przy biurku dowódcy i choć przez chwilę poczuć się jak najważniejsza osoba formacji. Młodzież obejrzała również wystawę poświęconą technice kryminalistycznej. Ciekawostką dla nich było pozorowane miejsce zbrodni. Mieli także możliwość porównania skrzynek funkcjonariusza ówczesnej policji śledczej z gabarytami oraz wyposażeniem współczesnej walizki technika kryminalistyki.

Na zakończenie zwiedzania gmachu komendy głównej policjanci oraz młodzież spotkali się z Panią Ireną Zając, Prezesem Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, która przybliżyła historię i działalność fundacji. Obejrzano także filmy, pokazujące codzienną pracę i pomoc wdowom i dzieciom, osieroconym przez policjantów poległych na służbie, a także wspomnienia i historie podopiecznych fundacji.

Po lekcji historii wycieczka udała się na plac marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie pod  Grobem Nieznanego Żołnierza oddano hołd poległym w walce o niepodległość. Warszawski Grób Nieznanego Żołnierza został odsłonięty  2 listopada 1925 roku pod kolumnadą Pałacu Saskiego. W tym dniu złożono do niego szczątki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii z Cmentarza Obrońców Lwowa. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a w święta państwowe odbywa się jej uroczysta zmiana z udziałem najwyższych władz państwa. W Polsce pierwsze inicjatywy stworzenia miejsca upamiętniającego poległych nieznanych żołnierzy pojawiły się w 1921 roku. Jako pierwszy powstał pomnik - płyta Nieznanego Żołnierza w Łodzi i został odsłonięty 22 marca 1925 roku.

Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam odbyła się żywa lekcja historii zatytułowana ,,63 dni Powstania Warszawskiego”. Opowiadano o przyczynach wybuchu powstania, jego przebiegu, pierwszych sukcesach i pomocy, jaką uzyskali Polacy z zewnątrz od aliantów. Pomocy, która w rezultacie była bardzo skromna i niewystarczająca. Młodzież dowiedziała się również o bardzo wrogim, negatywnym stosunku Stalina do powstania, podstawowych elementach taktyki żołnierzy polskich i strony niemieckiej. Obejrzano także ekspozycję powstańczej broni. Lekcję zakończono przejściem kanału od Starego Miasta na Śródmieście, jakim ewakuowali się powstańcy. Ogrom zniszczeń powstałych w wyniku powstania, mogiły powstańcze zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.

Po lekcji historii z okresu II wojny światowej przyszedł czas na wizytę w Sejmie i Senacie. Poseł na Sejm RP Piotr Polak osobiście oprowadził i pokazał zwiedzającym gmach polskiego parlamentu. Na holu sejmowym krótką minutą ciszy uczczono pamięć poległych posłów II RP, którzy oddali życie za Polskę w czasie drugiej wojny światowej. Na tablicy można przeczytać, że ,,ich cierpienia i danina krwi nie były daremne, współtworzyły fundament, na którym opiera się niepodległość naszej Ojczyzny. Niech pamięć o tym będzie zawsze w nas obecna, gdyż naród który traci pamięć, traci sumienie”. Pod tablicą smoleńską chwilą zadumy oddano również cześć parlamentarzystom, którzy tragicznie zginęli w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Na tablicy znajduje się orzeł pochodzący z saloniku śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, znaleziony na miejscu katastrofy. – Jest to niemy świadek tego tragicznego zdarzenia – mówił poseł Piotr Polak. Większość osób  po raz pierwszy miała okazję zobaczyć, gdzie i jak tworzone jest polskie prawo. Z galerii sejmowej można było obserwować debatę poświęconą zmianom w ordynacji wyborczej z udziałem posłów z różnych partii politycznych. Wizyta w Sejmie to niezapomniane wrażenia dla wszystkich. Bliskie spotkania z parlamentarzystami, dotąd znanymi tylko z prasy i telewizji to ciekawe doświadczenie zarówno dla młodzieży, jak i mundurowych. Za specjalną zgodą pana posła kilka osób miało niepowtarzalną okazję obejrzenia jednego z pokoi w Domu Poselskim.

Wrażenia z pobytu w stolicy pozostaną na długo w pamięci wycieczkowiczów i będą z pewnością bogatym źródłem wiedzy z historii – tej dawnej i współczesnej.

Powrót na górę strony