Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Razem na rzecz bezdomnych

14 grudnia 2017 roku, z inicjatywy I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach nadkom. Mariusza Siejki odbyło się spotkanie poświęcone wspólnym działaniom służb mundurowych, ratowniczych i instytucji pomocowych na rzecz osób bezdomnych.

Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Jak co roku policjanci monitorują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne i gdzie może dojść do zagrożenia ich zdrowia i życia, głównie poprzez wychłodzenie ciała. Ostatnie interwencje pokazują, jak ważne są to działania. Jednak w tym zakresie niezbędna jest współpraca zarówno służb mundurowych, ratowniczych i instytucji pomocowych. Stąd też z inicjatywy I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach nadkom. Mariusza Siejki odbyło się spotkanie, mające na celu wypracowanie zasad współpracy na rzecz pomocy osób bezdomnych. Uczestniczyli w nim obok zastępcy komendanta, Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Paweł Pawicki, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Pabianicach Ireneusz Niedbała, prezes pabianickiego Ochotniczego Sztabu Ratownictwa Kamil Pilarczyk oraz z ramienia Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach Magdalena Kraska, zajmująca się na co dzień osobami bezdomnymi. Każdy przedstawiciel wymienionych instytucji przedstawił dotychczasowe działania na rzecz osób bezdomnych w okresie zimowym, a także miał możliwość zaproponowania nowych rozwiązań w celu ułatwienia koordynacji działań na rzecz potrzebujących. Omówione zostały również problemy i bariery z jakimi spotykają się pracownicy placówek wykonując swoje obowiązki służbowe. – Bardzo ważny jest przepływ informacji pomiędzy naszymi służbami, by mieć jak najszerszą wiedzę na temat miejsc przebywania osób bezdomnych. Pozwoli to z pewnością na podjęcie konkretnych działań, ratujących bardzo często  życie i zdrowie tych osób – mówił między innymi podczas spotkania nadkom. Mariusz Siejka.

Codzienne interwencje policjantów, strażników miejskich, wolontariuszy z Ochotniczego Sztabu Ratownictwa  i pracowników socjalnych pokazują jak wiele osób potrzebuje niezbędnej pomocy. Bardzo często bezdomni znajdują się pod wpływem alkoholu. Pozostawienie ich bez jakiejkolwiek pomocy może skutkować zagrożeniem życia, a niekiedy zgonem. Stąd też niezastąpione jest zrozumienie, doświadczenie i współpraca w tym zakresie służb mundurowych, ratunkowych i pomocowych. Pierwszy zastępca komendanta przypomniał również o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i możliwości nanoszenia na nią przez mieszkańców miejsc przebywania osób bezdomnych. Jest to również nieocenione źródło informacji dla dzielnicowych czy policjantów patrolówki w zakresie minimalizowania problemu bezdomności i niesienia niezbędnej pomocy potrzebującym.

 

 

Powrót na górę strony