Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kręci nas bezpieczeństwo. Zatrzymanych 16 przedszkolaków :)

Pokazy ratownictwa wodnego, nauka bezpiecznych zachowań nad wodą, do tego umiejętność szybkiego reagowania na zagrożenie, udzielania pomocy poszkodowanym. Tego na terenie konstantynowskiego ośrodka ,,Nad Stawem” wraz z policjantami, druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej z Konstantynowa Łódzkiego oraz ratownikami uczyły się przedszkolaki oraz okoliczni mieszkańcy. Dla milusińskich nie zabrakło także licznych atrakcji przygotowanych przez służby mundurowe. Największą frajdę sprawiły policyjne radiowozy. Furorę zrobiło ,,zatrzymanych” 16 przedszkolaków. Wszystko w ramach akcji: „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą” .

Konstantynowscy policjanci wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną z Konstantynowa Łódzkiego oraz Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym na terenie ośrodka ,,Nad Stawem” przygotowali dla miejscowych  przedszkolaków i mieszkańców pokazy ratownictwa wodnego oraz liczne atrakcje związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą. Wszystko w ramach akcji profilaktycznej ,,Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” pod patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka. Wśród przedszkolaków nie mogło zabraknąć szefa pabianickiej policji insp. Cezarego Petrusa oraz komendanta miejscowego komisariatu podkom. Tomasza Wójcickiego. 10 sierpnia 2017 roku kilka minut po godz. 10:00 na oczach zaskoczonych dzieciaków i ich opiekunów rozegrała się niecodzienna sytuacja. Z łódki do wody wypadło dwóch mężczyzn.  Na pomoc topielcom natychmiast ruszyli strażacy na pontonie oraz ratownik. Wyciągnęli z wody poszkodowanych i udzielili im pierwszej pomocy. O życie jednego z nich walczyli druhowie. Do przyjazdu karetki przy użyciu specjalnego fantoma prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową. Na szczęście były to tylko pokazy i nic nikomu się nie stało. Sprawnie przeprowadzona akcja oraz pokaz możliwości sprzętu, jakim dysponowały służby ratunkowe nagrodzone zostały przez dzieci gromkimi brawami.

Kolejnym punktem działań było przypomnienie podstawowych zasad  bezpiecznego wypoczynku nad wodą i udzielania pierwszej pomocy. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania ratownika, wykazując się sporą wiedzą na temat bezpieczeństwa nad wodą. Najmłodsi próbowali również swych sił w udzielaniu pierwszej pomocy, uciskając małymi rączkami klatkę piersiową fantoma.

Na najmłodszych, prócz dawki wiedzy o bezpieczeństwie czekały niespodzianki przygotowane przez dzielnicowych z konstantynowskiego komisariatu. Największą frajdę sprawiły jednak policyjne radiowozy. Furorę zrobiło ,,zatrzymanych” 16 przedszkolaków, które z uśmiechem na twarzy okupowały przedział przeznaczony do przewożenia osób zatrzymanych. Pod namiotem w barwach policyjnych dzieci wykazywały się również talentami plastycznymi.  Po namalowaniu prac związanych z policyjną tematyką otrzymywały drobne upominki.

Takie praktyczne zajęcia z profilaktyką w tle z pewnością na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków. Mamy nadzieję, że zarówno dzieci, jak i dorośli, nie tylko zapamiętają najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą, ale również wcielą je w życie zwiększając tym samym bezpieczeństwo swoje i innych osób.  

Policjaci podkreślają, że wielu tragedii, do których  dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie zapominajmy również o tym, aby:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
  • nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
  • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
  • podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.

Powrót na górę strony