Informacje

Policyjne działania pn. „Trzeźwy piątkowy poranek”

Dziś od wczesnych godzin porannych policjanci z garnizonu łódzkiego realizowali działania pn. ”Trzeźwy piątkowy poranek”. Celem przedsięwzięcia było wyeliminowanie z ruchu kierujących pojazdami po alkoholu. Inicjatywa doskonale wpisała się w prowadzoną podczas wakacji policyjną akcję „Alkohol i Narkotyki. Podczas prowadzonych kontroli w ręce pabianickich stróżów prawa wpadło dwóch „wczorajszych kierowców”.

18 lipca 2025 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach wzięli udział w wojewódzkich działaniach pn. „Trzeźwy piątkowy poranek”. Funkcjonariusze między godziną 6.00 a 9.00 zbadali alkomatem każdego kierującego, który „stanął na ich drodze”. Celem inicjatywy było zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu poprzez wyeliminowanie kierujących będących pod wpływem alkoholu. Liczne kontrole trzeźwości w całej Polsce realizowane są pod kryptonimem „ALKOHOL i NARKOTYKI” i potrwają do czasu zakończenia wakacji. Nie da się ukryć, że są potrzebne. Spośród 90 przebadanych, w ręce mundurowych wpadło dziś dwóch „wczorajszych” kierowców: 

  • godzinie 6.50 policjanci zatrzymali do kontroli samochód dostawczy marki Renault Master, którym kierował 54-letni mężczyzna. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie 0,40 promila. 
  • o godzinie 8.15 funkcjonariusze zatrzymali kolejnego „dostawczaka”. Za kierownicą iveco siedział 51-letni mieszkaniec powiatu kolskiego. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie 0,30 promila. 

W obu przypadkach kierujący stracili prawo jazdy, a ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.

Przypominamy, że:

  • stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. 
  • stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. 

Po spożyciu napojów wysokoprocentowych lepiej za szybko nie siadać za kierownicę samochodu. Każdy z nas metabolizuje alkohol w różnym czasie i ta sama jego dawka może podziałać inaczej na różne osoby. Tymczasem nawet jego niewielka ilość w organizmie obniża koncentrację, refleks i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji. Każdy nietrzeźwy kierowca to potencjalne zagrożenie dla życia – swojego i innych uczestników ruchu drogowego.
podkomisarz Agnieszka Jachimek

  • Policjant bada motocyklistę alkomatem.
  • Policjant bada kierującego samochodem alkomatem.
  • Policjant bada kierującego samochodem alkomatem.
  • Policjanci prowadzący działania dotyczące trzeźwości wśród kierujących.
Powrót na górę strony