Dzielnicowy bliżej nas

Niebieskie baloniki dla seniorów

Kolorowo, wesoło i z nutą edukacji o bezpieczeństwie – tak przebiegały innowacyjne zajęcia profilaktyczne przygotowane przez dzielnicowych dla pabianickich seniorów podczas III Otwartego Plenarnego Spotkania Seniorów.

6 marca 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się III Otwarte Plenarne Spotkanie Seniorów. Uroczystość rozpoczęła się gorącą sambą, salsą i twistem w wykonaniu seniorów pod okiem Piotra Włodarczyka z prywatnej szkoły tańca. Oficjalnego otwarcia dokonała Grażyna Nowak Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów. Wśród wielu znamienitych gości obecny był Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus, dzielnicowi oraz profilaktyk społeczny. Szef pabianickiej policji w swoim krótkim wystąpieniu skierował ciepłe słowa do seniorów. – Senior kojarzył mi się z jesienią życia, ale patrząc na Wasz wigor i zaangażowanie, życzę pabianickim seniorom wspaniałej ,,wiosny życia” – mówił insp. Cezary Petrus. 

Plenarne spotkanie było doskonałą okazją do działań profilaktycznych poświęconych bezpieczeństwu seniorom. Innowacyjne zajęcia dla tak zacnej grupy wiekowej przygotowali pabianiccy dzielnicowi sierż. szt. Justyna Jóźwik i st. sierż. Kacper Juraszczyk. Jak podkreślała dzielnicowa poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Osoby starsze są grupą społeczną szczególnie narażoną na oszustwa, na nieuczciwość przedsiębiorców. Budzący zaufanie nieuczciwi ludzie bez mrugnięcia oka, w perfidny sposób potrafią pozbawić oszczędności całego życia. – Jesteśmy tu dzisiaj, by przekazać Państwu wiele cennych wskazówek, jak nie stać się ofiarą oszustów, jak postępować w przypadku podpisania niekorzystnej umowy konsumpcyjnej, a także jak bezpiecznie zachować się na drodze – mówiła sierż. szt. Justyna Józwik.

Przy fotelach seniorów dzielnicowi przyczepili niebieskie baloniki, w środku których znajdowały się karteczki z numerami pytań. Po przekłuciu baloników, dzielnicowa odczytywała pytania z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Co zrobisz, gdy zadzwoni telefon i w słuchawce usłyszysz głos zapłakanego wnuczka bądź innego krewnego błagającego o pieniądze? Jak zachować się podczas wypłacania gotówki z bankomatu? Jak zachować się podczas podpisywania umów konsumpcyjnych? Jak nazywa się innowacyjne narzędzie, za pomocą którego mieszkańcy anonimowo mogą informować o zagrożeniach w miejscu swojego zamieszkania? Na te i inne pytania ochoczo i prawidłowo odpowiadali seniorzy. W nagrodę otrzymywali opaski odblaskowe. Na zakończenie quizu seniorzy obejrzeli spot poświęcony oszustwom na wnuczka. Podczas seansu żywiołowo reagowali na poczynania nierozsądnej, filmowej bohaterki, która dała się oszukać i straciła swoje oszczędności. Dlatego policjanci poprzez profilaktykę chcą uchronić starsze osoby przed wszelkimi możliwościami stania się ofiarą oszustów. Ta innowacyjna i niecodzienna lekcja zasad bezpieczeństwa spotkała się z aprobatą i zadowoleniem wśród seniorów.  - Państwa dobro leży nam na sercu – podkreślał dzielnicowy Kacper Juraszczyk.

 

Powrót na górę strony