Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Profesjonalizm w walce z przestępczością narkotykową

Rozpoznawanie, badanie oraz zabezpieczanie środków odurzających i substancji psychotropowych to zagadnienia, jakie przybliżył pabianickim policjantom mł. insp. Robert Borowski, Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Tego typu szkolenia są niewątpliwie dla mundurowych doskonałą możliwością do wymiany informacji, a także poszerzania wiedzy oraz doskonalenia metod działania m.in. w aspekcie zwalczania przestępczości narkotykowej.

10 stycznia 2018 roku na auli pabianickiej komendy odbyło się szkolenie poświęcone zagadnieniom przestępczości narkotykowej. Wzięli w nim udział policjanci prewencji oraz pionu kryminalnego. Prelegentem był mł. insp. Robert Borowski, Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Służba w pionie prewencji jest niezwykle wymagająca z uwagi na realizowanie zadań o zróżnicowanym charakterze, między innymi wykonywanie interwencji domowych, kontrole drogowe, legitymowanie osób czy zatrzymania sprawców na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa. Podczas tych czynności niejednokrotnie policjanci stykają się z „podejrzanymi” substancjami. W takich przypadkach przydaje się specjalistyczna wiedza niezbędna w prawidłowym i profesjonalnym postępowaniu z tego typu substancjami, ich szybkim przebadaniem, odpowiednim zabezpieczeniem, udokumentowaniem i postępowaniem w dalszym procesie wykrywczym. Naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową  z komendy wojewódzkiej zaznaczył, że rolą policjanta jest dokonanie wstępnej identyfikacji substancji. Po ewentualnym zatrzymaniu trafia ona do laboratorium kryminalistycznego, gdzie biegli po wykonaniu badań jednoznacznie określają z jakim narkotykiem mamy do czynienia. Stąd też mł. insp. Robert Borowski precyzyjnie omówił poszczególne rodzaje narkotyków, podając ich cechy charakterystyczne. Przybliżył  sposoby zażywania przez osoby środków odurzających, a także wskazał miejsca, gdzie sprawcy ukrywają środki zabronione prawem. Prelegent podkreślił, że sposoby wytwarzania narkotyków, jak również ich wprowadzania do obrotu, ulegają ciągłym modyfikacjom. Rolą, a nawet obowiązkiem każdego policjanta jest ciągła edukacja i prowadzenie wszechstronnego rozpoznania, co umożliwi sprawne wykonywanie czynności służbowych. Ekspert z komendy wojewódzkiej dokonał również analizy przepisów Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii m. in. w kontekście substancji powszechnie określanych mianem „dopalaczy”. Policjanci mieli okazję zobaczyć bogatą dokumentację fotograficzną obrazującą sposoby nielegalnego wytwarzania zabronionych substancji, skutki zażywania, zatruć oraz środki techniczne umożliwiające policjantom skuteczną walkę z przestępczością narkotykową.

Tego typu szkolenia  są niewątpliwie dla policjantów doskonałą możliwością do wymiany informacji, a także poszerzania wiedzy oraz doskonalenia metod działania w obszarze zwalczania przestępczości narkotykowej oraz m.in. w aspekcie realizowania profilaktyki w szkołach.

Powrót na górę strony