Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zostań policjantem

Zawód policjanta z każdym rokiem cieszy się coraz większym zaufaniem obywateli. Może nie tak dużym jak zawód strażaka czy żołnierza, ale wciąż pozostaje w czołówce. O tym jakie warunki musi spełniać kandydat na policjanta, jak wyglądają poszczególne etapy rekrutacji opowiedział uczniom klasy mundurowej specjalista Zespołu Kadr i Szkolenia pabianickiej policji asp. szt. Sławomir Lewandowski, zachęcając jednocześnie młodych ludzi do wstąpienia w przyszłości w policyjne szeregi.

30 maja 2017 roku uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach spotkali się z asp. szt. Sławomirem Lewandowskim, który przybliżył uczniom specyfikę tego niełatwego, aczkolwiek ciekawego zawodu. Służba w Policji daje niepowtarzalną szansę zawodowego rozwoju. Liczna oferta szkoleń resortowych stwarza możliwość poszerzania horyzontów, zdobycia nowych umiejętności oraz pogłębiania wiedzy i doświadczenia w różnych dziedzinach. To zawód dla profesjonalistów i ludzi z pasją. Dużo wymagający i dużo dający w zamian. Policjant to niekoniecznie "pan z drogówki" czy "srogi dzielnicowy". Zróżnicowanie stanowisk w tej pracy jest naprawdę spore. Policjantami są zarówno pracownicy liniowi, czyli tacy, którzy mają bezpośredni kontakt z przestępcami, jak i technicy, analitycy czy informatycy. 

Łódzka policja regularnie organizuje nabór funkcjonariuszy. W 2017 roku szeregi łódzkiego garnizonu  ma zasilić  291 policjantów. Stąd też asp. szt. Sławomir Lewandowski przybliżył młodzieży  zagadnienia związane z naborem do służby w policji. By zostać policjantem należy przede wszystkim trzeba spełnić podstawowe wymagania, m.in. posiadać polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo, posiadać średnie wykształcenie (nawet bez matury), uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby. Kolejny krok to złożenie odpowiednich dokumentów w komendach wojewódzkich oraz niektórych komendach miejskich i powiatowych. Następnie rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne, które składa się z kilku etapów. Szczegóły  procedury kwalifikacyjnej dla kandydatów do służby w policji można znaleźć na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi  klikając TUTAJ.

Spotkanie z młodzieżą tuż przed okresem wakacyjnym było również doskonałą okazją do przybliżenia im zagadnień związanych z handlem ludźmi. Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji nadkom. Sławomir Kłos bazując na konkretnych przykładach wyjaśnił młodym ludziom jak niebezpieczne jest to zjawisko oraz jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać w szczególności przed wyjazdem za granicę. Podczas prelekcji policjant przestrzegał słuchaczy, że nie wszystkie oferty pracy są uczciwe i trzeba zachować czujność oraz sprawdzać ich autentyczność. Wyjaśnił  co to jest „handel ludźmi” i jak dochodzi do wykorzystania ludzi między innymi w celach seksualnych, żebractwie, obozach pracy oraz nielegalnym zatrudnieniu.

 

Powrót na górę strony